içinde

O da NeO da Ne

Zorunlu Hizmet Yükümlülüğünden Kaçan Doktorlar, Sahte Evlilik Yoluna Gidiyor !

Zorunlu Hizmet Yükümlülüğünden Kaçan Doktorlar, Sahte Evlilik Yoluna Gidiyor !
Zorunlu Hizmet Yükümlülüğünden Kaçan Doktorlar, Sahte Evlilik Yoluna Gidiyor !
Bu İçeriği Oylayarak Puanlayınız

Devlet Hizmet Yükümlülüğü Kurası ile uzmanlık eğitimini tamamlayan hekimlerin, sahte evlilik yoluna giderek zorunlu hizmet yükümlülüğünden kaçtıkları ileri sürüldü.

Bir doktor sayfasına gönderilen bildirimde, doktorlar arası anlaşmalı sahte evlilikler ile haksız yer kazanılmasının önüne geçilmesi istendi.

Sahte evlilik yaparak, zorunlu hizmetten sıyrılmak isteyenlerin sayısının son dönemde iyice arttığı belirtiliyor.

Özellikle uzmanlık eğitimini tamamlayan hekimler arasında yaşandığı ileri sürülen olayda, zorunlu hizmete atanma sürecinde, noter huzurunda anlaşmalı olarak sahte evlilik düzenlendiği iddia edildi.

Öte yandan hukuki kaynaklar ise, noter huzurunda sahte evliliğin mümkün olmayacağını ancak tarafların birbirinden herhangi bir talebi önleyici önlemler alıyor ise bu şekilde bir anlaşmanın olabileceği, hukuka aykırı sözleşmelerin hukuk düzenini koruyamayacağını belirtiyorlar.

Olayla ilgili ilgili görüşlerini paylaşan bazı hekimleri ise, genel cerrahi branşında 114. dönem devlet hizmet yükümlülüğü kurasında 29 hekimin başvurduğunu, 11 hekimin eş durumunun kabul edildiğini, bu konunun hem siyasi yönden hem de politik yönden manipüle edildiğini savundu.

Anlaşmalı evlilik yolunu tercih eden hekimlerinle ilgili nitelikli dolandırıcılık suçu işlediğini savunan bazı hesaplar ise, yapılan anlaşmalı evlilik ve sonrasındaki anlaşmalı boşanmalar nedeniyle ülkenin boşanma istatistiğine olumsuz etki edildiğini ileri sürdüler.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

sağlıkta şiddet

Diyarbakır Hastane Önünde Kavgada 2 Güvenlik Görevlisi Yaralandı !

kızgın sağlık personeli 112 acilfm

Asistan Doktor; “Kolumu öyle bir sıktı ki acısından bir süre kendime gelemedim”