içinde

Yanlış Kan Sonucu 3 Yıl Hapse Çarptırılan Hemşire ; Sertifikam yoktu !

hemşire kan takma

Kahramanmaraş’ta 27 Şubat 2020 tarihinde gerçekleşen olayda Elbistan devlet Hastanesi’nde tedavi gördüğü sırada yanlış kan verilmesi sonucu Gülseren Alkaya’nın ölümüne neden olduğu gerekçesiyle yargılanan hemşire A.Ö, 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Vefat eden hasta Gülseren Alkaya’nın oğlu Akif Alkaya, hemşireye verilen cezanın az olduğunu ileri sürerek Sağlık Bakanlığı’na 250.000 liralık maddi ve manevi tazminat davası açtıklarını açıkladı.
Olay 2020 yılında Elbistan Devlet Hastanesinde yaşanırken, hastanenin yoğun bakım servisinde tedavi gören 67 yaşındaki Gülseren Alkaya’ya hemşire tarafından kan takıldı ancak hastanın bir süre sonra rahatsızlanarak yaşamını yitirdiği ileri sürüldü.

Hayatını kaybeden Gülseren Alkaya’nın çocukları, annelerin kan grubunun sıfır rh (+) olmasına rağmen A rh (+) kan verildiği için vefat ettiğini ileri sürerken, kanı takan hemşire A.Ö’den şikayetçi oldu. Savcılık tarafından şikayet nedeniyle yapılan soruşturmada hemşire A.Ö için taksirle ölüme neden olma iddiasıyla 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Yargılama devam ederken, Gülseren Alkaya‘nın ölümüyle ilgili İstanbul Adli Tıp Kurumu tarafından hazırlanan raporda dosyaya girerken, Gülseren Alkaya’nın yanlış kan verilmesinden dolayı öldüğü raporda belirtildi.

Karar duruşmasında ise on yılı aşkın süredir hemşirelik yaptığını belirten A.Ö, yoğun bakım sertifikası olmamasına rağmen sağlık personeli yetersizliği nedeniyle hastane yönetimi tarafından burada çalıştırıldığını kaydetti.

“Nasıl böyle bir yanlışlık olduğunu bilmiyorum”

Bir kişiye kan verileceği zaman doktorun sisteme girdiğini ifade den Ö., şöyle söyledi:

“Bunun sonrasında hastadan kan örneği alınarak kan grubu belirleniyor ve hastanın grubuna uygun kan isteniyor. Kan geldikten sonra kontrol edilerek hastaya naklediliyor. Olay günü ben nakil işlemini tek başıma yaptım. 10 dakika sonra hasta fenalaştı, gerekli müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Böyle bir olay gerçekleştiği için çok üzgünüm. Nasıl böyle bir yanlışlık olduğunu bilmiyorum.”

1 yıl 3 ay meslekten men

Mahkeme savcısı mütalaasında, ifadeler ve delillere göre A.Ö’nün üzerine atılı suçu işlediğini belirterek cezalandırılmasını istedi.

Duruşma savcısı, A.Ö’ye ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılarak, hemşirelik mesleğinin gerektirdiği dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı hareket ettiği için de 1 yıl 3 ay süreyle hemşirelik mesleğinden de menedilmesine karar verdi.

Sağlık Bakanlığı’na dava açtılar

Mahkeme kararının ardından konuşan Akif Alkaya, hemşireye verilen cezanın kendilerini tatmin etmediğini, Kahramanmaraş İdare Mahkemesi’ne de Sağlık Bakanlığı aleyhine 250 bin liralık maddi ve manevi tazminat davası açtıklarını söyledi.

Annesini soğuk algınlığı şikayetiyle hastaneye götürdüklerini ifade eden Alkaya, “Bir hafta on gün kadar hastane yattı. Olay günü öğle saatlerinde annemi ziyarete gittiğimde ‘Annenizi birazdan taburcu edeceğiz, bir ünite kan vermemiz lazım’ dediler. Ben de tekrar iş yerime gittim. Saat 15.00 gibi hastanede güvenlikçi arkadaş ‘Hastaneye gel’ diye beni aradı. Ben de ‘Annemi taburcu edecekler herhalde’ diyerek gittim ancak vefat ettiğini söylediler. Daha sonra beni otopsiye çağırdılar. Otopsiye çağırmalarına şaşırdım çünkü annem hastanede yatıyordu, dışarıdan gelmiş olsa şüpheli ölüm olurdu. Sonra, anneme yanlış kan verildiğini ve yanlış kan verildiği için vefat ettiğini öğrendik. 2 sene boyunca delil kararttılar, adli tıpı oyaladılar. Sonra, annemin yanlış kandan öldüğüne dair rapor geldi” diye konuştu.

“Kararı istinafa taşıyacağız”

Ailenin avukatı Büşra Sönmez ise sanığa verilen cezanın az olduğunu ve bilinçli taksirle öldürme suçundan cezalandırılması gerektiğini, bu nedenle de kararı istinafa taşıdıklarını belirtti.

Sönmez, “Yoğun bakımda başka bir hastaya gelen kan, müvekkillerin annesine veriliyor. Bu sebepten ötürü de müvekkillerin annesi vefat ediyor. Ceza davası açtık ve bunun sonucunda sanık, 3 yıl 4 ay hapis cezası aldı ancak bu ceza çok da tatmin edici bir durum değil. Bu nedenle hukuk mücadelemiz devam ediyor, kararı istinafa taşıyacağız” dedi.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

hemşire

Aile hekimi tarafından iş sözleşmesi feshedilen hemşireyi mahkeme tarafından haklı bulundu işe iadesi..

mahkeme

Memur il dışına çıkabilir mi? Memurların il dışına çıkma yasa kalktı mı? Danıştaydan Emsal Karar !