Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
Bu İçeriği Oylayarak Puanlayınız

Dünya Sağlık Örgütü’nden alınan bilgiler eşliğinde hesaplanmaktadır.

Vücut kitle endeksi nasıl hesapla?(YETİŞKİN)

Yetişkinler için Vücut kitle endeksi tablosu

Bu, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yetişkinler için Vücut kitle endeksi değerlerine göre önerdiği vücut ağırlığıdır. 20 yaş ve üzeri hem erkekler hem de kadınlar için kullanılır.

sınıflandırmaVücut kitle endeksi aralığı – kg/ m2
Şiddetli İncelik< 16
Orta İncelik16 – 17
Hafif İncelik17 – 18,5
Normal18,5 – 25
Kilolu25 – 30
Obez Sınıf I30 – 35
Obez Sınıf II35 – 40
Obez Sınıf III> 40
Yetişkinler için Vücut kitle endeksi tablosu

Vücut kitle endeksi nasıl hesapla?(ÇOCUK)

Çocuklar ve gençler için Vücut kitle endeksi tablosu

2-20 yaş arası çocuklar ve gençler için Vücut kitle endeksi tablosu

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), 2 ila 20 yaş arasındaki çocuklar ve gençler için Vücut kitle endeksi sınıflandırmasını önermektedir.

KategoriYüzdelik Aralık
Düşük kilolu<%5
Sağlıklı kilo%5 – %85
Aşırı kilo riski var%85 – %95
Kilolu>%95
2-20 yaş arası çocuklar ve gençler için Vücut kitle endeksi tablosu

Vücut kitle endeksi Sınırlamaları

Vücut kitle endeksi, sağlıklı vücut ağırlığının yaygın olarak kullanılan ve yararlı bir göstergesi olmasına rağmen, sınırlamaları vardır. Yalnızca vücut kompozisyonunu hesaba katamayan bir tahmindir.

Kas, kemik kütlesi ve yağ dağılımının yanı sıra çok çeşitli vücut tipleri nedeniyle Vücut kitle endeksi, bir kişinin sağlıklı vücut ağırlığını belirlemek için tek yöntem olarak kullanılmak yerine diğer ölçümlerle birlikte dikkate alınmalı.

Yetişkinlerde:

Vücut kitle endeksi tam olarak doğru olamaz çünkü aşırı vücut yağından ziyade aşırı vücut ağırlığının bir ölçüsüdür.

Vücut kitle endeksi ayrıca yaş, cinsiyet, etnik köken, kas kütlesi, vücut yağı ve aktivite düzeyi gibi faktörlerden de etkilenir.

Örneğin, sağlıklı kiloda olduğu düşünülen ancak günlük yaşamında tamamen hareketsiz olan yaşlı bir kişi, kilolu olmasa da önemli miktarda vücut yağına sahip olabilir.

Bu sağlıksız olarak kabul edilirken, aynı Vücut kitle endeksine sahip daha yüksek kas bileşimine sahip daha genç bir kişi sağlıklı kabul edilecektir. Sporcularda, özellikle de kasların yağdan daha ağır olması nedeniyle aşırı kilolu sayılan vücut geliştiricilerin, vücut kompozisyonlarına göre aslında sağlıklı bir kiloda olmaları tamamen mümkündür. Genel olarak CDC’ye göre:

  • Yaşlı yetişkinler aynı Vücut kitle endeksine sahip genç yetişkinlere göre daha fazla vücut yağına sahip olma eğilimindedir.
  • Kadınlar eşdeğer bir Vücut kitle endeksi için erkeklerden daha fazla vücut yağına sahip olma eğilimindedir.
  • Kaslı bireyler ve yüksek eğitimli sporcular, büyük kas kütlesi nedeniyle daha yüksek Vücut kitle endekslerine sahip olabilir.

Çocuklarda ve ergenlerde

Yetişkinler için Vücut kitle endeksinin etkinliğini sınırlayan aynı faktörler çocuklar ve ergenler için de geçerli olabilir.

Ek olarak, boy ve cinsel olgunluk düzeyi çocuklarda Vücut kitle endeksi ve vücut yağını etkileyebilir.

Vücut kitle endeksi, obez çocuklar için aşırı vücut yağının, aşırı kilolu çocuklara göre daha iyi bir göstergesidir; bu çocukların Vücut kitle endeksi, yağ veya yağsız kütle (su, organlar, organlar dahil olmak üzere yağ hariç tüm vücut bileşenleri) artışının bir sonucu olabilir. kas vb.).

Zayıf çocuklarda Vücut kitle endeksindeki farklılık yağsız kütleden de kaynaklanabilir.

Bununla birlikte Vücut kitle endeksi, nüfusun %90-95’i için vücut yağının oldukça göstergesidir ve bireyin sağlıklı vücut ağırlığını belirlemeye yardımcı olmak için diğer ölçümlerle birlikte etkili bir şekilde kullanılabilir.