içinde

ÇOK KOMİKÇOK KOMİK O da NeO da Ne

Veteriner hekimler, İnsan Hekimlerini Arkada Bıraktı !

hemşire para
hemşire para

Samsun Petshopcular ve Evcil Hayvan Besleyenler Derneği Başkanı Burak Şahinkaya, Veteriner ücretlerini sert eleştirilerde bulundu. Evcil hayvan besleyenlerin zor durumda olduğunu belirten Başkan Şahinkaya,

“Ülkemizde döviz kurundaki artış ve akaryakıta gelen zamlarla beraber birçok ürüne yüksek artışların gelmesi kedi ve köpek mamalarını da etkiledi. Fakat hayvansever grupların en büyük sorunu mamalara gelen zamlardan ziyade veteriner hekimleri odasının uygulamış olduğu fahiş fiyatlar. En pahalı özel hastaneleri bile katlayan veteriner fiyatları, hayvan severleri zor durumda bırakıyor”

dedi.

BU FİYATLAR İNCELENMELİ

Şahinkaya, veteriner fiyatlarının özel hastanede doktora muayene ücretini geçtiğini ifade ederek,

Veteriner hekim ücretleri !

“Maliyetlerinin çok çok üzerinde kar marjı koyan veteriner hekimler, insan hekimlerini arkada bıraktı. Hayvanların sessiz canlılar olması ve İnsanların bunu vicdan yapmasını kullanan bir sektör haline dönüştü. Ufak bir viral enfeksiyondan ishal olmuş bir canımızı, normalde ufak tefek tedavilerle iyileştirebilecekken işi ticari boyuta taşıyan hekimler, gereksiz damar yolu gibi uygulamalarla insanları 3-5 binlik ediyorlar. İnsanlar hastalanan veya kaza geçiren Hayvanlarını götürmeye korkar oldu. İmkansızlıklar sebebiyle terk etmeye başladı. Bu konuda devletin gerekli mercileri bir an önce bu konuya el atıp gereken denetimi yapmalı. İşini kötüye kullanan veteriner hekimlere, bu fiyatları belirleyen oda başkanı ve yönetimleri incelemeye alınmalıdır”

şeklinde konuştu.

10 KATI FİYAT ÇEKİLİYOR

Kısırlaştırma ücretlerini eleştiren Şahinkaya,

“Bir erkek kedi veya köpeğin kısırlaştırma maliyeti veteriner hekime en fazla 350 – 400 TL olmasına rağmen 3 bin 500 – 5 bin gibi uçuk rakamların istenmesi, devlet kurumlarında kuduz aşı fiyatları 35 – 40 lira iken hekimlerde bu fiyatın 350 – 700 gibi rakamlarda. Aslında çok gerekli olmayan onlarca aşıyı sanki zorunlu gibi gösterip uygulamaya çalışan ve devamlı mesaj yoluyla ‘Aşı günü geldi’ diye taciz eden tüm kliniklerin ikazları yapılarak gerekli işlemlerin uygulanması gerektiğine inanıyorum. Evinde veya bahçesinde evcil hayvan beslemek isteyen bir çok insan bu maliyetleri gördüğünde geri adım atmak zorunda kalıyor”

diye konuştu.

ŞİKAYET EDİLİYOR

Burak Şahinkaya, hayvanseverlerin kedi ve köpekleri uygun fiyata tedavi eden veterinerlerin şikayet edildiğini sözlerine ekleyerek,

“Bu yüksek fiyatları fazla bulan ve hastasına indirim yapan daha makul rakamlar alan veteriner hekimler ise diğer hekimler tarafından büyük bir linç ile odaya şikayet ediliyor. Peki indirim yapan hekime ceza yetkisi olan odayı neden kimse denetlemiyor. Kendi içlerinde bile büyük bir ticari rekabetin olduğu bu sektör bir süre sonra halk tarafından saygınlığını yitirmiş bir meslek haline geleceğine hiç şüphe duymuyorum. Bir hayvan sever ve STK başkanı olarak bir an önce bu konuda Veteriner Hekimleri Odası’nın bir adım atarak indirim yapmasa bile yaklaşan yeni yılda yeni bir zam talep etmemesini talep ederim. Aksi taktirde insanlar bu gidişata bakılırsa veteriner teknisyenleri veya teknikerler yoluyla yasa dışı tedavilere baş vuracaklarını ön görüyorum”

diye konuştu.

KAYNAK:gazetegercek.com.tr

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

Ne düşünüyorsun?

Sakarya AFAD yaraları sarmaya devam ediyor

Sakarya Afad Libya’da AFAD yaraları sarmaya devam ediyor !

üzgün hemşire

Memur-Sen: Sağlık Personellerine Mobbing Uygulanıyor !