içinde

Vaka nokta Atışı bir sekilde tablete geliyor ! 112 Acil EVS

Elektronik Vaka Sistemi
Elektronik Vaka Sistemi
Bu İçeriği Oylayarak Puanlayınız

SAĞLIK BAKANLIĞI bünyesinde gelistirilen ve 48 ilde hayata geçirilen EVS projesi ile Acil Çagri Merkezinde canli trafik verileri baz alinarak, ekiplerin vakanin bildirdigi adrese en kisa sürede ulasmasi için uygun rota olusturuluyor.

Dagitilan tabletler sayesinde ekipler, otomatik olarak aktarilan yol bilgisi ile en dogru ve en hizli güzergahi kullanarak vakaya ulasiyor.

Olay yerinde ekipler tarafindan ilk müdahalesi yapilan hastanin ön bilgileri, hastaya yapilan müdahaleler ve kullanilan ilaç bilgileri tablet araciligiyla sisteme kaydediliyor.

Tablete girilen hasta bilgileri sayesinde sistem en uygun hastaneyi ekiplere bildirerek, ekiplerin hastaneye ulasiminda zaman kaybi yasamasini engelliyor. Ayrica ambulans içerisine ve disarisina yerlestirilen kameralar sayesinde saglik personellerinin sürüs güvenliginin de artirilmasi hedefleniyor.

Bu sayede ambulans ekiplerinin vakaya ulasimini engelleyen unsurlar Komuta Kontrol Merkezine aktarilarak, ambulansa yol vermeyen kisiler hakkinda da anlik olarak islem uygulanmasi saglaniyor.

“Vaka nokta atisi bir sekilde tablete geliyor”

Elektronik Vaka Sistemi uygulamaya geçmeden önce vakalarin telsiz ve telefon araciligiyla aktarildigini belirten ambulans sürücüsü Mustafa Mert,

“Gittigimiz vaka adreslerinde problemler yasiyorduk. Bazi adresleri bulmakta zorlaniyorduk. Elektronik tablet sistemi üzerinden vaka nokta atisi bir sekilde tablete geliyor. Bu da bizim daha dogru ve hizli bir sekilde trafige takilmadan, vaka adresine zaman kaybetmeden ulasmamizi sagliyor. Hasta açisindan ve bizim açimizdan zamaninda dogru müdahale etmemizi sagliyor”

Mustafa Mert

dedi.

“Vakaya 90 saniye içerisinde çikis yapiyoruz”

Elektronik Vaka Sistemi ile komuta kontrol merkezi tarafindan vakanin tablete geldigini aktaran ekip sorumlusu Sibel Aydin,

“Vaka bilgileri geldikten sonra herhangi mazeret durumumuz yoksa 5 saniye içerisinde vakayi kabul etmis oluyoruz ve bu vakaya 90 saniye içerisinde çikis yapiyoruz. Vakaya çiktiktan sonra bütün vaka bilgileri, adres bilgileri navigasyon seklinde ekrana düstükten sonra en uygun ve en alternatif yola bizi yönlendirme yaparak vakaya götürmüs oluyor. Vakayi alana kadar bütün bilgilere tablet üzerinden ulasarak daha hizli ve daha güvenli sekilde vakaya ulasiyoruz”

Sibel Aydin

ifadelerini kullandi.

“Vaka bilgilerini girdikten sonra hastane bilgisi tablet üzerinden önümüze düsüyor”

Vakaya ulastiktan sonra ilk müdahaleyi gerçeklestirdiklerini ifade eden yardimci saglik personeli Elif Çetinkaya,

“Vakayi ambulansa aliyoruz. Vakanin ön tanisini, vital bulgularini (ates, nabiz, tansiyon, solunum sayisi) ve ilk muayene bulgularini tablete girdikten sonra hastane bilgisi tablet üzerinden önümüze düsüyor. Hangi hastaneye nakledecegimizi yönleniyoruz. Hastanin transferini bu sekilde sagliyoruz”

Elif Çetinkaya

diye konustu.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

doktor

Sağlık Bakanlığı Özel Hastane Yüzde 15 dışarıdan Doktor kota düzenlemesini kaldırdı !

Adana Şehir Hastanesi

Hastane Kendi Dezenfektanını Kendi Eczanesinde Üretiyor !