içinde

ÇOK KOMİKÇOK KOMİK

Uzmanı Uyardı ! Duş Alırken Kesinlikle, ellerinizle yıkanmalısınız !

banyo duş alma
banyo duş alma
Bu İçeriği Oylayarak Puanlayınız

Birçoğumuz için duş almak sadece kişisel hijyen rutinimizin bir parçası değil, aynı zamanda gün içinde kendimize ayırabildiğimiz birkaç dakikalık huzur, sükunet ve düşünce zamanı olabilir.

Duşlarımızın niteliği, süresi ve sıcaklığı değişkenlik gösterebilir, ancak temizlenme arzusu hep sabit kalır.

Duş alışkanlıklarımız genellikle nasıl yetiştirildiğimize ve kültürel geçmişimize dayanır. Bu nedenle, bazılarımız lif kullanmayı tercih ederken, diğerleri bez veya sünger kullanabilir. Peki, bu kadar eksfoliyasyon (ölü deri hücrelerini temizleme) cildimiz için gerçekten iyi mi?

Manhattan Beach, Kaliforniya’daki Ocean Skin & Vein Institute’un kurucusu Dr. Divya Shokeen, duş alma sırlarını paylaştı. “Kesinlikle, ellerinizle yıkanmalısınız. Tıbbi çalışmalara göre bunun üzerinde pazarlık yok.”Shokeen şu ifadeleri kullandı;

“Lifler, süngerler veya başka herhangi bir araç kullanarak sabunlandığımızda cildimizin doğal yağ ve asitlerden oluşan mantosunu bozduğumuzu açıkladı. Bu mantoyu korumak istiyoruz çünkü bariyer bozulmasını ve transepidermal su kaybını önler ve kötü bakterilere karşı koruma sağlar.
Bir bezle kendinizi sürekli ovmak, henüz dökülmeye hazır olmayan ölü cilt hücrelerini veya genel olarak hücreleri döker. Bu olduğunda, üst tabakayı bozarsınız ve bu da daha fazla kuruluk, su kaybı ve daha fazla losyon kullanmanız gerektiği anlamına gelir.
Her ne kadar iyi bir duş sonrası nemlendirme işlemini sevsek de, duşta cildimizi kurutup yıpratmazsak bu ekstra losyonlara ihtiyacımız olmayacak. Duşta kalan her şey küf, maya ve mantar üretme eğilimindedir ve sonra bunları kendinize sürüyorsunuz.”

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

Ünlü Doktor Alper Çelik, 3 yıl meslekten men edildi !

Ünlü Doktor Alper Çelik Hakkında Yeni İddialar !

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde güvenlik görevlisi İntihar Etti !