içinde

O da NeO da Ne

Türkiye’den giden doktorların ilk tercihi Arap Ülkeleri !

Türkiye'den giden doktorların ilk tercihi Arap Ülkeleri !
Türkiye'den giden doktorların ilk tercihi Arap Ülkeleri !

SAĞLIK PERSONELİNE ÖZEL 3.SAYFA HABERLERİ – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın TBMM’de açıkladığı raporlara göre, Türkiye’yi terk ederek yurt dışına yerleşen doktorların tercihinde ilk sırada Katar, Kuveyt ve Dubai’nin olduğu ortaya çıktı.
Doktor göçü, kamuoyunun uzun süredir en çok tartıştığı toplumsal konulardan biri.

Maaşlarından ve çalışma şartlarından şikayet eden doktorların, ‘Türkiye bir doktor kaybetti’ mesajlarıyla havaalanlarından paylaşım yaparak ülkeyi terk etmeleri bir dönem akım haline geldi.

Kamuoyundaki tartışmalarda ise doktorların ülkeyi terk etme sebeplerinin başında, Türkiye’deki siyasi durumun geldiği, yönetimden şikayet eden doktorların Avrupa’ya göç ettikleri iddia edildi.

Türkiye’yi terk eden doktorların ülke tercihi
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Sağlık Bakanlığı’nın 2024 yılı bütçe görüşmelerine katılan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, burada sunum yaptı.

Koca, sunumunda bu konuya da yer verirken tahmin edildiği gibi doktorların ilk tercihinin Avrupa ülkeleri olmadığını belirtti.

2022 verilerini paylaşan Koca, 450 doktorun yurt dışına çıktığını söyledi. 2023’te de bu sayının 401’e düştüğünü belirten Koca, yurt dışına çıkan doktorların gittiği ülkeler arasında Arap ülkelerinin ilk sıralarda yer aldığını söyledi.

Katar, Kuveyt ve Dubai…
Koca, şöyle konuştu:

Emniyet bilgisiyle de söylüyorum. 2023’te İyi HUzmanından ‘ Kanserde Erken teşhis hayat kurtarır’al Belgesi isteyen hekim sayısı 1321, 401 kişi yurt dışına çıkmış görünüyor.

Bu 401 hekimin de 250’si pratisyen ve asistan hekim, 149’u uzman hekim. Dolayısıyla yurt dışına giden hekimlerin ağırlıklı olarak pratisyen hekimler olduğunu görüyoruz. Peki daha çok Almanya’ya mı gidiyorlar, hayır. Sırasıyla Katar, Kuveyt ve Dubai, sonra Almanya

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

Ne düşünüyorsun?

Doktor Rayyes

Genç Doktor ve Ailesi Evinde Katil israilin Bombasıyla Şehit Oldular..

Bebek Katili israil Çocuk Hastanesini bombaladı !

Bebek Katili israil Çocuk Hastanesini bombaladı !