içinde

TTB; Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği ile hekimlerin üzerinde baskı artırılıyor !

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Ankara Tabip Odası (ATO), Dr. Sami Ulus Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin şehir hastaneleri gerekçe gösterilerek işlevsiz hale getirilmesine karşı ATO’da bir basın toplantısı düzenledi.

TTB Merkez Konseyi II. Başkanı Ali İhsan Ökten; Ankara’da Etlik Şehir Hastanesi’nin açılmasıyla birlikte sağlık alanındaki kaosun derinleştiğini söyleyerek söze başladı. Eğitimin niteliksizleşmesinin, akademik kadronun parçalanmasının, planlamalardaki bozulmanın hekimler açısından bir kaosa yol açtığını belirten Ökten, yurttaşlar açısından ise hizmet alımında ciddi sorunlar yaşandığını kaydetti. Sözleşme uyarınca Etlik Şehir Hastanesi’nin donanımının yüklenici şirket tarafından karşılanması gerektiğini hatırlatan Ökten, “Taşıma su ile hastane yapılmaz! Kabul komisyonu, başhekimlikler, sağlık müdürlüğü bunu nasıl onayladı? Sayıştay, raporlarında yer verdiği bu sorunlarla ilgili yargı yetkisini neden kullanmıyor?” diye sordu. TTB’nin ve tabip odalarının yeni hastane yapımına karşı olmadığının altını çizen Ökten, “Biz; bir hastane yapılırken diğer hastanelerin kapatılmasına, ülkenin geleceğinin ipotek altına alınmasına, sağlık hizmetinin şehrin bir ucuna toplanmasına, hastane kadrolarının ve tıbbi cihazların korunmamasına karşıyız” diye ekledi.

Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Mine Coşkun; Etlik Şehir Hastanesi’nin açılması sonrası yaşanan kaostan en çok asistan hekimlerin etkilendiğini ifade etti. Basın açıklaması metninde de yer alan, asistan hekimlerin ekim ve kasım aylarındaki çalışma koşullarını aktaran Coşkun, “Bu çalışma biçimi usulsüzdür ve ne kadar süreceği belirsizdir. Eğitimler aksadı, birçok asistan hekimin yüz yüze eğitim hakkı elinden alındı. Bazı bölümlerde hoca kalmadı. Elektif ameliyatlar yapılamadı. İş yükü çok ciddi anlamda arttı. İşleyiş tamamen düzensizleşti. Asistan hekimler bu belirsizliğin son bulmasını ve eğitimlerin sorunsuz devam etmesini istiyor” ifadelerini kullandı.

“Vatandaşların hizmete erişimi zorlaşmakta”
Ankara Tabip Odası Başkanı Muharrem Baytemür tarafından okunan açıklama şöyle:
Sami Ulus Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği eğitim kadrosuyla birlikte Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne taşındı. Taşınma sürecinde iki ay MHRS ile hasta bakılmadı. Elektif ameliyatlar yapılmadı. Ek binada pediatrik acil servis kapatıldı. Olası acil çocuk hastalar için pratisyen hekimler görevlendirildi. Bu süreçte eğitim klinikleri hasta göremedi ve asistan eğitimleri aksadı.

Şu anda ise Sami Ulus Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beştepe ek binası, devlet hastanesine dönüştürülmüş durumda. Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın 21 Eylül günü paylaştığı “Hiçbir hastanemiz kapanmayacak, yepyeni bir hastanemiz daha oldu” paylaşımı gerçeği yansıtmamaktadır. Dr. Sami Ulus Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde diğer hastaneler gibi seçime kadar kapanmadan ama yavaş yavaş içi boşaltılarak fiili olarak kapanmaya başlamıştır.

Bu belirsizlik ve bölünmüşlük durumu asistan hekimlerimiz başta olmak üzere eğitim görevlisi ve uzman hekimlerimizi ciddi düzeyde kaygılandırmakta, eğitimin aksamasına yol açmakta, vatandaşların hizmete erişimini zorlaştırmaktadır. Bir an önce netleşme sağlanmalı, eğitim ve araştırma hastanesi vasfının korunmasına yönelik gerekli adımlar atılmalıdır.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

Diş Protez Laboratuvarları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı

Hemşire Kadın Türkiye Cevabını Vererek Yarışmada Rekor Kırdı !