içinde

O da NeO da Ne

TikTok’un Makyaj Fenomenleri Çocuklara Kötü Örnek Oluyor !

estetik ameliyat
estetik ameliyat

Ebeveynlerin makyaj ve cilt bakım ürünleri içeren videolarda poz vermeleri için baskı yaptığı “Sephora Çocukları” lakaplı ergenlik öncesi kızlar, bazı uzmanların çocukların zihinsel ve fiziksel sağlığı için tehlike olarak nitelendirdiği bir trendle TikTok‘u kasıp kavurdu.

Yaşları 8 ile 12 arasında değişen kızlar, makyaj alışverişlerini modelleyerek video platformunda binlerce takipçi kazanıyor.

Trend, özellikle realite TV yıldızı Kim Kardashian’ın kızı North West’in desteklediği Fransız cadde markası Sephora’nın ürünlerine odaklanıyor.

Nemlendirici dolu kaplar fışkırtıyor ya da ebeveynlerine kendilerine kırışıklık önleyici krem ​​almaları için yalvarıyorlar, aynanın önünde saçlarını arkadan bağlayarak poz veriyorlar ve yetişkinlere yönelik popüler makyaj derslerini taklit ediyorlar.

Cilt uzmanları, çocuk videolarında kullanılan bazı ürünlerin retinol gibi genç ciltlere uygun olmayan bileşenler içerdiği konusunda uyardı.

ABD’li dermatolog Danilo Del Campo, AFP’ye verdiği demeçte, “‘Cildi etkileyenlerin çoğu’ bazen gerçek doktorlardan daha güvenilirdir.”

“Bu, cilt reaksiyonları ve bu ürünlerin yanlış kullanımından kaynaklanan endişelerle ilgili konsültasyonların artmasına yol açtı” diye uyardı.

“Çoğu ebeveyn herhangi bir risk olduğunun farkında değil.”

Ünlü güzellik fenomenlerini papağan gibi tekrarlayan “Sephora çocukları”, yaklaşık 70 avroya (76 $) mal olan nemlendiriciler gibi üst düzey serilerdeki ürünleri inceliyor.

“Bu küçük kızlar benim maaşım kadarını cilt bakımına nasıl harcayabilirler?” Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir Sephora satış görevlisi bir TikTok videosunda şunu söyledi.

‘Özgüven problemleri’
Del Campo, genç cildin uygun olmayan bileşenlerden zarar görebileceği konusunda uyardı.

Ayrıca, “gerçekte var olmayabilecek algılanan kusurları düzeltme ihtiyacı hisseden” çocuk hastaları arasında “özsaygı sorunları” da gözlemledi.

Sephora çalışanları, makyaj tezgahlarının dökülen ürünlerle darmadağın olduğunu gösteren videolarla mağazalardaki genç müşterilerin davranışlarından şikayetçi oldu.

LVMH lüks grubunun bir parçası olan Sephora, AFP’den gelen yorum taleplerine yanıt vermedi.

Çevrimiçi davranışlar konusunda uzman psikanalist Michael Stora, videolardaki kızların “onların yaşında beklediğiniz gibi bebeklerle oynamadıklarını, onların oyuncak bebekler olduğunu” söyledi.

Videolardaki bazı anneler bu eğilimi sadece bir “oyun” olarak savunuyor; ancak Stora, ebeveynleri çocuklarını “fetişleştirmekle” suçladı.

Berkeley’deki California Üniversitesi’nden toplumsal eşitsizlik konusunda uzman profesör Solene Delecourt da videoların “çevrimiçi kızların ve kadınların kalıplaşmış temsiline katkıda bulunabileceğine” inanıyor.

“Bunlar kadın değil, küçük kızlar ve zaten bu yoğun toplumsal baskıya maruz kalıyorlar” dedi.

Delecourt bu ay Nature dergisinde çevrimiçi görsellerin özellikle kadınlara karşı cinsiyet önyargısını artırdığını söyleyen bir çalışma yayınladı .

Son aylarda TikTok ve diğer sosyal medya platformları, videoların gençler üzerindeki etkisi nedeniyle eleştirilere maruz kaldı.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

sağlıkta şiddet

Pandemide Maske Takmasını İstedikleri Kişilerce, Ebe ve Doktor Darp Edilmişti ! 9 Yıl hapis

sağık personel ekonomi para haberleri

Evde hasta bakım ücreti ne kadar? 2024