içinde

O da NeO da Ne

Telefon Satıcıların Deneme Yanılma Test Numarası 112 !

112 komuta kontrol merkezi
112 komuta kontrol merkezi
Bu İçeriği Oylayarak Puanlayınız

Erdemit, Van‘da İçişleri Bakanlığınca 2 Eylül 2020 tarihinde faaliyete başlayan 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü, şu ana kadar yaklaşık 4 milyon çağrıya ev sahipliği yaptı.

Müdürlük, hizmet verdiği günden bu yana karşıladığı çağrı sayısıyla şehir genelinde bir rekora imza attı.

112 Acil Sağlık merkezi çağrılarından öte 155 polis ihbar, 110 itfaiye, 156 jandarma, 177 orman yangın gibi acil çağrıları da karşılayan merkez yoğun mesai katetti.

İlk zamanlarda merkeze düşen asılsız çağrı sayısı yüzde 99’lardayken, bu yıl ise bu sayı yüzde 82’ye düştü.

Bu yıl 1 milyon 400 bin çağrı karşılayan 112 acil çağrı merkezi en çok çocuklar ve özellikle ikinci el cep telefonunu test etmek amacıyla bayiler çağrı gönderdi.

VAKAYA DÖNÜŞMEYEN ÇAĞRILAR YÜZDE 82 ORANINDA


112 Acil Çağrı Merkezi Müdiresi Yadigar Ergül, faaliyete girdikleri 2020 yılından bu yana yaklaşık 4 milyon çağrı aldıklarını belirtti. 2022 yılında ise 1 milyon 400 bin civarında bir çağrı karşıladıklarını ifade eden Kadın Müdür Ergül,

“Bu yıl vakaya dönüşmeyen çağrı sayısı yüzde 82 civarındadır. İlk açıldığımız yılda bu sayı yüzde 99’lardaydı. Bunun yüzde 82’lere düşmesi Van için büyük bir başarıdır. İnşallah bu oranı daha da düşüreceğiz.”

112 Acil Çağrı Merkezi Müdiresi Yadigar Ergül

ifadelerinde bulundu.

TELEFON BAYİLERİ LÜTFEN TEST AMAÇLI ARAMASIN
Büyük çoğunlukla çocukların ve telefon bayilerinin aradığına dikkat çeken Ergül,

“Genellikle çocuklarımız ve telefon bayileri deneme amaçlı arıyorlar. 112, acil durumlarda vatandaşın bildiği tek numaradır. Dolayısıyla sim kartı olmadan arıyorlar. Anne babalarımızdan rica ediyorum; çocuklarımızın eline telefon verirken 112’nin acil bir numara olduğunu çocuklarına anlatsınlar. Lütfen telefon bayilerimiz de meşgul etmesin. Çünkü her gereksiz çağrı acil durumu olan bir vatandaşın çağrısının önüne düşmektedir”

112 Acil Çağrı Merkezi Müdiresi Yadigar Ergül

dedi.

112 Acil Çağrı Merkezi sistemi konusunda bilgi veren 112 çağrı karşılama personeli ise gelen aramaların ardından vakanın durumuna göre emniyet, jandarma veya itfaiyeye yönlendirdiklerini belirterek, bu sayede koordineli ve hızlı bir şekilde vakaya müdahale edildiğini vurguladı.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

Hastane morgunda cesetlere tecavüz

Bunu da Gördük ! Morg Çalışanı Cesedlere Tecavüz edip Kayıt Altına Aldı !

112acilfm

Personel sağlık haberleri sitesi 112AcilFm