içinde

Süresiz Sözleşmeli Sağlık Personelinin 3+1 Sözleşmeli Kadroya Geçmesine Mahkemeden Emsal Karar Çıktı !

İş Yeri Hemşiresi Nasıl Olunur?Diğer Sağlık Personeli olabilmek için ne yapılmalı ? İşyeri Hemşireliği hakkında Herşey
İş Yeri Hemşiresi Nasıl Olunur?Diğer Sağlık Personeli olabilmek için ne yapılmalı ? İşyeri Hemşireliği hakkında Herşey

Erzurum Sağlık Sen Şubesi tarafından açılan davada Çat Ilçe Devlet Hastanesinde 4B statüsünde hemşire olarak görev yapan Y.Y. ve Tekman Sehit Piyade Çavus Muhammet Binici Devlet Hastanesinde hemşire olarak görev yapan E.Y.’nin 663 sayılı KHK’ya eklenen 45/A maddesine istinaden 657 sayılı Kanun’un 4/A maddesi kapsamında kadroya geçirilme istemiyle yaptıkları başvuruların Sağlık Bakanlığı tarafından reddedilmesi üzerine kararları mahkemeye taşıyan hemşireleri yargı haklı buldu.

Olay; Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde 4/b süresiz sözleşmeli olarak çalışan Hemşire Y.Y. ve E.Y.’nin 663 No’lu KHK’nın 45/A maddesi gereğince 657 sayılı Kanun’un 4/A maddesi kapsamında kadro statüsüne geçme taleplerinin Sağlık Bakanlığı tarafından reddedilmesi üzerine yaşandı.

İdarenin ret cevabı üzerine Sağlık-Sen Erzurum Şubesi üyesi adına Erzurum 2. İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Dava dilekçesinde, 4/b sözleşmeli olarak 3 yılını dolduran Y.Y. ve E.Y’nin 657 sayılı Kanun’un 4/A maddesi kapsamında kadro statüsüne geçme taleplerinin idare tarafından reddedilmesinin hukuka ve mevzuata aykırı olduğu savunuldu.

Erzurum 2. İdare Mahkemesi kararında, Hemşire Y.Y. ve E.Y.’nin 4/b sözleşmeli statüde 3 yılını doldurdukları için yeni personel istihdam modeli olan 3+1 sözleşmeli statüye geçirilmesi gerektiğini ancak bu başvurusunun idare tarafından reddedildiğini, bu durumun hukuka, eşitlik ilkesine ve hakkaniyete uygun olmadığına hükmetti. Mahkeme, sözlesmeli statüde üç yılını doldurdugu açık olan davacının, 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 45/A maddesi kapsamında istihdam edilmediginden bahisle kadroya geçirilme yönündeki basvurusunun reddine iliskin dava konusu islemde hukuka, esitlik ilkesine ve hakkaniyete uygunluk bulunmadıgı sonucuna varılmıstır kararını verdi.

4/b süresiz sözleşmeli çalışanlar için emsal karara imza atan mahkeme heyeti,  dava konusu işlemin hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle 2 Hemşire’nin de hak ettikleri kadroya atanmasını hükmetti.

IFrame

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

mahkeme

45/A maddesine göre atanmayan bir sözleşmeli personel açtığı kadro davasını kazandı

emsal karar

EMSAL KARAR: Sağlık Personelinden Lisans Bitiren Tayin İsteyebilir,Yüksek Lisans İsteyemez!