içinde

Süpervizör Hemşire Nöbette ki Hemşirenin Görev Yerini Değiştirebilir mi?

doktor
doktor
Bu İçeriği Oylayarak Puanlayınız

Mesai saatleri dışı ile resmi tatil günlerinde Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü tarafından görevlendirilen Süpervizör hemşireler Nöbetçi sağlık personelini örneğin hemşireyi başka bir servis de görevlendirebilir mi?

Sağlıkçı Hakları sayfasında yayınlanan bir postta;

“Ameliyahathanede nöbetçi hemşire olarak nöbette iken süpervisör beni başka bir servise görevlendirmek istedi.Bende resmi olarak burda görevli olduğumu ve ancak başka bir resmi yazı ile burdaki görevi bırakabileceğimi beyan ederek ,görevi reddederek gitmedim.

Süpervisör hakkımda tutanak tutarak resmi işlem başlattı.
Biz servislerde nöbetçi iken süpervisörün sözüyle ,başka bir servise gitmekle mükellef miyiz?” 
sorusu sağlık çalışanları ile paylaşıldı.  Resmi Gazete’de yayımlanan Hemşirelik Yönetmeliğinde “Gözetmen Hemşire” tanımı vardır. Yani Sağlık Bakanlığının yayımlamış olduğu hiç bir yönetmelikte süpervizör unvanlı bir görevlendirme yer almamaktadır. 

Hemşirelik Yönetmeliğinde ise;

“Gözetmen hemşire: Başhemşirenin görevleri normal mesai dışında ve resmi tatil günlerinde gözetmen hemşire tarafından yürütülür. Bu hemşireler meslekte beş yıl deneyimli, lisans mezunu hemşireler arasından başhemşire tarafından seçilir ve görevlendirilir. Ancak, kurum/kuruluşta, hemşirelikte lisans eğitimine sahip hemşire bulunmaması halinde diğer hemşirelerden de görevlendirme yapılabilir.” denilmektedir.

Sonuç olarak; Bakanlığın yayınladığı yönetmeliklerde yer almayan görevlendirmeler, usule uygun olmayan görevlendirme olarak kabul edilmelidir. Bunun için bağlı bulunan sendika varsa sendika aracılığı ile yoksa bireysel olarak idari dava açılmalıdır. 

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

İş Yeri Hemşiresi Nasıl Olunur?Diğer Sağlık Personeli olabilmek için ne yapılmalı ? İşyeri Hemşireliği hakkında Herşey

Maaşsız izin Alan Devlet Memuru Başka İşte Çalışabilir Mi ?

İş Yeri Hemşiresi Nasıl Olunur?Diğer Sağlık Personeli olabilmek için ne yapılmalı ? İşyeri Hemşireliği hakkında Herşey

Sözleşmeli Sağlık Personelinin Becayiş Şartları Nelerdir?