içinde

Sendika Şube Başkanı “Yüzde 2 Baraj” Olayını Detaylıca Açıkladı !

Anadolu Sağlık-Sen Ankara Şube Başkanı Muhammed KILIÇ
Anadolu Sağlık-Sen Ankara Şube Başkanı Muhammed KILIÇ
Bu İçeriği Oylayarak Puanlayınız

Anadolu Sağlık-Sen Ankara Şube Başkanı Muhammed KILIÇ Yaptığı açıklamada:

Hepimizin malumu %2 barajı ile ilgili algıya mahal olmaksızın, kafalarda soru işareti bırakmadan, şeffaf bir biçimde Şube Başkanı olarak durumu sizlere izah etmek istiyorum.

Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunda görüşülmesi planlanan kanun teklifinde ki maddelerde; %2 barajının üzerinde olan sendika üyelerine, Toplu Sözleşme İkramiyesi (Memur Aylık Katsayısının 2119 ile çarpımı= 0,333603×2119=706.9 TL) verilsin, %2 altında ki sendika üyelerine ise Toplu Sözleşme Desteği (memur aylık katsayısının 750 ile çarpımı= 0,333603×750=250.20 TL) verilsin deniliyor.

Sağlık Çalışanları için kazanım elde etmekten yoksun olup üye kaybedenler, baskı ve baraj ile üye toplamaya çalışıyorlar.

Çok ta uzak olmayan zaman diliminde baraj kaldırılsın diye yaygara koparanlar, çalışanların hür iradesine ket vurmaktan geri durmuyorlar. Ortada netleşen hiçbir durum yokken bile malum sendikalar işi gücü bırakıp kendilerinden başka sendikalara üye olanlara, Toplu Sözleşme İkramiyesini bir tek biz veriyoruz diyorlar. Terbiyesizliğin dik alasıdır bu.

Meclis komisyonuna getirilen bir madde her şey bitmişte yayınlanmış %2 barajının altında kalan sendika üyelerine toplu sözleşme ikramiyesi alamayacakmış gibi yaygara yapmak ahlaksızlıktır. Tabiri caizse “şüyuu vukuundan beter” bir hal alıyor. Mecliste sırf baraj için koşturacaklarına, sağlık çalışanlarının maddi ve özlük hakları için koştursalardı. Bu şekilde yapılan davranışın tek bir adı var o da eyyamcılıktır.

Bu kanunun çıktığını varsayarak şunu ifade etmek istiyorum; Bir çalışandan ortalama 80 TL sendika aidatı kesilmekte olup 3 ayda 240 TL etmektedir. %2 barajının altında kalan sendikalara üye olanlar aslında ödedikleri sendika aidatını geri almış olacaklardır. %2 üzerinde ki sendikalara üye olanlar ile aralarında 456,70 TL fark olmuş olacaktır.

Bu da aylık 150 TL’ye tekabül etmektedir. Ya 150 TL’den fedakârlık yapılarak memuru masada 3,5 zamma satanlara tepki gösterilecektir ya da 150 TL fark için üye olarak kalıp şikâyete devam edilecektir. Bu iki seçenekte çalışanların iradesidir.

Yetkili Sendikanın işi gücü yok geçen sene %1 barajını getirmek için yoğun çaba sarfetti, bugünlerde de %1 yetmemiş gibi %2 getirmeye çalışıyorlar. Geçmişte %5 barajı kaldırılsın diye meclisin ve siyasi partilerin kapısını aşındıranlar bugün baraj gelsin diye meclisin ve siyasi partilerin kapısını aşındırıyorlar.

Geçen sene Danıştayın bozduğu %1 baraj meselesinde olduğu gibi, bugün meclisten geçse dahi Anayasa Mahkemesinin bozacağı bir noktada aşikardır. Bütün üyelerimiz müsterih olsun.

Sendikacılığı menfaat olarak değil hak mücadelesi olarak gören bizler, bu uğurda gücümüz yettiğince mücadelemize devam edeceğiz. Bize bu süre zarfında, canı gönülden destek veren temsilci ve üye arkadaşlarımıza en kalbi şükranlarımı sunuyorum. Arkadaşlar üzülmeyin, boş vermeyin. Eğer inanıyorsanız muhakkak galip sizlersiniz. Saygılarımla.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

HEMŞİRE Ayşe Fatma Topal

Neden Acil Hemşireliği ? HEMŞİRE RÖPORTAJ

aziz sancar

Mardin Havalimanı’nın adının Mardin Prof. Dr. Aziz Sancar Havalimanı olarak değiştirilecek