içinde

Sendika Parası Alan Memur Sendikadan İstifa Ederse Toplu Sözleşme İkramiyesini İade Eder mi?

sendika
sendika
Bu İçeriği Oylayarak Puanlayınız

Kamu Kurumlarında 500 TL Toplu Sözleşme İkramiyesini aldıktan sonra sendikadan istifa eden memurlara yönelik, ikramiyenin iade edilmesine dair tebligat yapıldığı öğrenildi.

375 sayılı KHK’nın ek 4. Maddesinde Toplu sözleşme ikramiyesi ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında yılda 4 kez olmak üzere 3 ayda bir verileceği hükmü bulunmaktadır. 

Bu aylarda memurun maaş bordrosunda sendika aidat kesintisi varsa bu ikramiyeyi alır. Takip eden iki ay içinde sendikadan istifa etmesi halinde bir kısmının ya da tümünün geri alınacağına dair bir yasal düzenleme bulunmamaktadır. Çünkü damga vergisi hariç hiç bir kesinti yapılmayan bu ikramiye 3 ayda bir tek seferde ödenmektedir. 

(Yılda 4 parça olarak ödenmesindeki maksat memurun sendikalı kalmaya teşvik edilmesidir. Benim şahsi görüşüm.)

Bahse konu iade taleplerinin yasal dayanağı olmayıp mevzuata aykırıdır. 

Memur, iade talep yazısına istinaden herhangi bir ödeme yapmayacağını yukarıda bahsettiğim gerekçelerle kurumuna bildirmesi ve gerekirse görüş sorulmasını talep etmelidir.

Öğretmeninden Müfettişine, Memurundan Müdürüne kadar tüm eğitim emekçilerine çağrımızdır: Birileri rahatsız olur diye eğitim emekçilerinin sorunlarını dile getirmeyen sendikalardan istifa edin. Hürriyetçi Eğitim Sen saflarına katılın. Bir olalım; sesimiz gür çıksın.

Serdar GÜNDÜZ
Hürriyetçi Eğitim Sen Ağrı İl Temsilcisi

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

yıllık izin bitmeden yıllık izin alınırmı,yıllın izin bitimi izin alınır mı,Yıllık İzin Alan Devlet Görevlisi Göreve Başlayış yapmadan tekrar İzin Alabilir mi,

Yıllık İzin Alan Devlet Görevlisi Göreve Başlayış yapmadan tekrar İzin Alabilir mi?

doktor

2022 Sağlıkta Lisans Tamamlama Detaylar..Ön Lisans Mezunları Hangi Sağlık Bölümlerine Lisans Tamamlayabilir?