içinde

Sağlık personeli, Boşanma sonrası Tayin İsteyebilir mi? Eşinden Ayrılan Sağlık Personelinin Tayin Hakkı Var mı?

boşanma
boşanma

Devlet memurları eşlerinden boşanmaları durumunda başka bir yere tayin isteyebilir mi? Memurlar boşanmayı gerekçe gösterdiklerinde farklı bir yere tayin hakları doğar mı? Boşanan memurun nakil hakkı bulunuyor mu? Memurların tayin yani yer değiştirme olarak bilinen hakları için Genel Çerçeve Yönetmeliği de değerlendirilmelidir. Bu yönetmelikte boşanma durumu bir tayin sebebi olarak kabul edilmiştir.

Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte memurun talebine bağlı olarak

 # Sağlık,

 # Aile birliği,

 # Engellilik durumu

 # Can güvenliği

mazeretlerine yer verilmiş ancak boşanmaya bağlı yer değişikliği imkanı düzenlenmemiştir.

Söz konusu yönetmelik mahiyeti itibariyle genel (çerçeve) yönetmeliktir. Diğer taraftan, kamu kurumlarının kendi personellerine yönelik olarak yer değiştirme suretiyle atamaya ilişkin yönetmelik çıkarma ve bu yönetmelikte de boşanmaya bağlı yer değişikliğine imkan sağlanması mümkündür.

Örneğin Sağlık Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 16. Maddesinin (c) Bendine göre personelin eşinden boşanması halinde anne, baba, kardeş veya reşit çocuklarının boşanma tarihinden önce ikamet ettiği ile veya D ve C hizmet grubu illerden birine ya da halen görev yaptığı hizmet bölgesi ve grubu esas alınarak boşanma tarihinden itibaren bir yıl içerisinde bir defaya mahsus olmak üzere atanabilir.

Boşanmada Memurlar Tayin İsteyebilir Mi?
Evlenerek mutlu bir birliktelik umut eden çiftler, bazen işlerin yolunda gitmemesi neticesinde boşanabiliyor. Boşanma davalarında her iki taraf da kendi yoluna devam etme aşamasında çeşitli sıkıntılar yaşayabiliyor. İlişkinin sona erdirilmesiyle duygusal açıdan bu duruma alışmak kadar eşlerin yeni bir hayat düzeni oluşturması da çok zor olabiliyor. Hayatlarına farklı yönlerde devam edecek olan çiftlerin bazı durumlarda şehir değiştirmeleri de gerekebiliyor.

Şehir değiştirmenin zorunlu olduğu boşanmalar sonrası iş hayatı da bu gelişmelerde etkileniyor. Boşanma sonrası şehir değiştirmek zorunda kalan kişiler memur ise farklı süreçler devreye giriyor. Çünkü memurların boşanma sonrası tayin istemelerine ilişkin düzenlemeler kanunlarla belirlenmiştir. Her memur için çalıştığı kamu kurumuna bağlı olarak yönetmelikle değişmekle beraber, boşanmalarda memurlara tayin hakkı verilmektedir.

Sağlık Bakanlığı Boşanma Nedeniyle Tayin
Bu kurumlara örnek olarak Sağlık Bakanlığı Personelleri ile Milli Eğitim Bakanlığı personellerinin durumlarını mercek altına alalım. Sağlık Bakanlığında görevli memurlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 72 ikinci maddesinde hükümler çerçevesinde boşanma sonrası tayinlerini isteme haklarına sahiptir.

Yine Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 16. maddesi de boşanma durumunda memura tayin istemem hakkı verilir. İlgili yönetmelik maddesinde şöyle denilmiştir: Boşanmada Memurlar Tayin İsteyebilir Mi?

“Eşinden boşanması halinde anne, baba, kardeş veya reşit çocuklarının boşanma tarihinden önce ikamet ettiği ile veya D ve C hizmet grubu illerden birine ya da halen görev yaptığı hizmet bölgesi ve grubu esas alınarak boşanma tarihinden itibaren bir yıl içerisinde, bir defaya mahsus olmak üzere atanabilir”

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

para

Sendika Üyesi Olmanın Maaşa Ne Etkisi Var?

112acil

ATT sertifikası nasıl alınır? ATT SERTİFİKASI VAR MI ? Ambulans İlk Yardım Sertifikası Nasıl Alınır?