içinde

O da NeO da Ne

Sağlık çalışanlarının çalışma koşullarına yönelik mobbing uygulamaları bitmek bilmiyor !

Prof. Dr. Fisun Şenuzun Kimdir ?
Prof. Dr. Fisun Şenuzun Kimdir ?
Bu İçeriği Oylayarak Puanlayınız

Tınaztepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Prof. Dr. Fisun Şenuzun Aykar, Eskişehir Şehir Hastanesi’nde yaşanan durumu gündeme taşıdı.

Hemşirelerin Aşırı İş Yükü ve Yoğun Bakım Sorunları
Prof. Dr. Fisun Şenuzun Aykar, Eskişehir Şehir Hastanesi’nde ikinci basamak yoğun bakım biriminde hemşirelerin üç hasta ile ilgilendiğini ve üçüncü basamak hastaların bu birimde yatırıldığını belirtti.

Aykar, bu durumun hemşirelerin aşırı iş yüküne maruz kalmasına ve sömürülmesine neden olduğunu ifade etti. X Platformu’nda #HemşirelerYalnızDeğildir hashtagi ile yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

İkinci basamak yoğun bakım biriminde hemşireler aşırı iş yüküne maruz kalmakta ve sömürülmektedir!

Bu duruma karşı 20 Temmuz 2011 tarihli ve 28000 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Yoğun Bakım Üniteleri Yönetmeliği’nde; Yoğun bakım ünitelerinde üçüncü basamak hastalar için hasta:hemşire oranı (2:1) olarak belirlenmiştir. Bu oran sağlanamadığı takdirde enfeksiyon oranları artar, hastaların yatış süresi uzar, maliyetler artar ve mortalite oranı yükselir. Eğer yoğun bakımda hastalarınız iyileşmiyorsa, bunun nedeni büyük olasılıkla hasta:hemşire oranının uygun şekilde sağlanamamasıdır.

Yetkililere Çağrı
Prof. Dr. Aykar, paylaşımında yetkililere seslenerek, yönetmeliklere uymayan yöneticilerin denetlenmesini ve kurallara uyulmasının sağlanmasını istedi. “Kurumları yönetirken lütfen yönetmeliğe uymayan yöneticileri denetleyiniz ve kurallara uymalarını sağlayınız” dedi.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

saat sağlık personeli haberleri 112acilfm

Mayıs 2024 Memur Çalışma Saati !

hemşire para

Haziran 2024 Memur Çalışma Saati !