içinde

sevdimsevdim

Sağlık Çalışanları Yıpranma Payı Sorgulama ?

hemşire haberleri
Bu İçeriği Oylayarak Puanlayınız

Yıpranma Payı Nedir ?

Yıpranma payı, belirli mesleklerde çalışanların işlerinin zorluk ve risklerinden dolayı erken emeklilik hakkı kazanmasını sağlayan ek süredir.

Bu uygulama, çalışanların fiziki ve psikolojik yıpranmalarını göz önünde bulundurarak, emeklilik yaşına daha erken ulaşmalarını amaçlar.

Yıpranma Payı Nasıl Hesaplanır?

Yıpranma payı, işçilerin çalışma koşullarının zorluğuna bağlı olarak erken emekli olabilmeleri için belirli sürelerin eklenmesiyle hesaplanır.

Öncelikle, çalışılan işin tehlikeli veya ağır iş kapsamına girip girmediği belirlenir. Bu tür işlerde çalışan işçilerin, ne kadar süreyle bu koşullarda çalıştıkları tespit edilir.

Fiili Hizmet Süresi Zammı (FHSZ) olarak bilinen ek süreler, kanunen öngörülen oranlar uygulanarak işçinin fiili çalışma süresine eklenir. Bu ek süre, işçinin toplam hizmet süresine dâhil edilerek, emeklilik yaşı ve prim gün sayısı hesaplanır.

Böylece, yıpranma payı sayesinde, ağır ve tehlikeli işlerde çalışan işçiler, bu zor çalışma koşulları nedeniyle daha erken emekli olma imkânına sahip olurlar.

Yıpranma Payı Hakkı Olan Sağlıkçılar?

Sağlık Çalışanları: Özellikle yoğun bakım, acil servis gibi stresli ve riskli ortamlarda çalışan doktorlar, hemşireler, sağlık teknisyenleri.

Diş Hekimleri: Diş hekimleri, özellikle radyasyona maruz kalanlar.

Ebeler: Doğumhanelerde çalışan ebe ve hemşireler.

Sağlıkçı Yıpranma Payı Sorgulama

e-Devlet üzerinden yıpranma payı sorgulama yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

  • e-Devlet arama kutusuna “Kamu Görevlisi Sigortalıların Fiili Hizmet Süresi Zammı Uygulaması Kapsamındaki Hizmetlerinin Tespit Edilerek Hizmet Kayıtlarına İşlenmesi” yazarak hizmet ekranını açınız.
  • İlgili hizmet ekranından “Yeni Başvuru” butonuna tıklayınız.
  • SGK üzerinden yıpranma payı sorgulama yapmak için;

Alo 170 SGK hattını arayarak Fiili Hizmet Yıpranma Payı sürelerinizin HİTAP sistemine aktarılması başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kaynak: eleman.net

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

"2024 Challenge Gallipoli" Sağlık ve Ekipleri Sahadaydı !

“2024 Challenge Gallipoli” Sağlık ve Ekipleri Sahadaydı !

Dünya Çevre Günü 5 Haziran !

Dünya Çevre Günü 5 Haziran !