içinde

sevdimsevdim

Sağlık Çalışanları Bayram Mesailerinde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

kızgın sağlık personeli 112 acilfm
kızgın sağlık personeli 112 acilfm

Hep Sen Sendikası Sağlık Çalışanları için Detaylı Sağlık Çalışanları Bayram Mesailerinde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar paylaştı.

  1. Arefe günleri yarım gün olan mesailer 4 saat değil 5 saattir. Normal mesaiye gelen personel için fazla mesai söz konusu olmaz.
  2. Ayşe adlı personelin arefe günü tuttuğu 24 saatin 19 saati bayram olarak değerlendirilir ve aylık çalışması gereken süreden 5 saat düşülür.
  3. Fatma adlı personelin 10.04.2024 tarihindeki nöbetinin tamamı bayramdan değerlendirilir. İdari tatil süresince çalışmadığı için aylık çalışması gereken süreden düşüm yapılmaz.
  4. Mehmet adlı personelin 11.04.2024 tarihinde tuttuğu nöbetin tamamı bayram olarak değerlendirilir. İdari tatil günlerinde çalışmadığı için aylık çalışması gereken süreden düşüm yapılmaz. Ay sonunda ise 11 saatlik fazla mesaisi olduğu için ancak bu kadarının ücretini alabilir.
  5. Hasan adlı personel 08.04.2024 tarihindeki 24 saatlik nöbetinin 8 saati idari izin gününe denk geldiği için aylık çalışması gereken süreden 8 saat düşülür.
  6. Esra adlı personelin 12.04.2024 tarihli nöbeti bayramın son günüdür. Buradaki 24 saatin 16 saati bayramdan sayılır. Çünkü gece saat 12 den sonrası bayram olarak değerlendirilmez.
  7. Hatice adlı personel idari tatile denk gelen 8 ve 9 nisan tarihlerinin her ikisinde de nöbet tuttuğu için aylık çalışması gereken süreden 13 saat düşülür. Aylık 32 saat fazla mesaisinin ise sadece arefe gününe denk gelen 11 saatlik kısmı bayram olarak ödenir. Burada dikkat edilecek husus nöbetlerin sabah 08:00 da başlamış olması gerekir. Eğer nöbetler 16:00′ da başlıyor ise aylık çalışması gereken süreden 13 saat düşülmez fakat salı günü olan nöbetinin tamamı bayramdan sayılır.
  8. Serkan adlı personel bayramın ilk günü olan çarşamba günü 24 saatlik nöbet tutmuş olmasına rağmen ay sonunda fazla mesaisi çıkmadığı için herhangi bir ödeme alamayacak. Bu nedenle tüm nöbet çizelgesi hazırlayan yöneticileri uyarıyoruz; “Bayramda nöbet tutan sağlık emekçilerinin nöbetlerini 0’da veya ekside bırakmayarak en az 6 saat mesai eklemesi yapınız” Aksi takdirde bayramda çalışan ve çalışmayan arasında hiçbir fark olmayacak ve adaletsizlik söz konusu olacaktır.

Toplu sözleşme maddesi İdari izinlerde nöbet ücreti

MADDE 44- (1) 657 sayılı Kanunun ek 33 üncü maddesi kapsamında sayılan yerlerde resmi ve dini bayram tatili sebebiyle verilen genel idari izin günlerinde fiilen görev yapanlara, çalıştıkları süre ile orantılı olarak izin kullandırılır. İzin kullandırılmasının mümkün olmaması halinde ise bu çalışılan süreler karşılığında ilgililere 657 sayılı Kanunun ek 33 üncü maddesi kapsamında nöbet ücreti ödenir. 13 saatlik mesai veya ücretlendirme noktasında Sağlık bakanlığına başvuru yapılmıştır. Buna göre ay sonu toplam çalışma saati 128 olmalıdır

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

yaşlı hasta

70 yaşında kas yapılır mı? Yaşlılar ağırlık salonundan korkmayın !

Burdur Devlet Hastanesi

Burdur Devlet Hastanesi’nin 3 Ayda Muayene Sayısı 224 Bin !