içinde

sevdimsevdim

Sağlık Bakanlığı Mali Uygulamalar Rehberi Yayınlandı !

112acilfm sağlık bakanlığı haber
112acilfm sağlık bakanlığı haber

Sağlık Bakanlığı Açıklamasında;

Mali alanda Bakanlığımız mevzuatının bütüncül bir şekilde ele alındığı

“Sağlık Bakanlığı Mali Uygulamalar Rehberi’nde öncelikle konular belirlenmiş olup ilgili konu başlıklarında Resmî Gazete’de yayımlanan mevzuatı (kanun, yönetmelik vb.) ismen zikredilerek kısa bilgilendirmeler yapılmış ardından Bakanlığımızca hazırlanan ancak Resmî Gazete’de yayımlanmayan güncel yönerge, genelge, genel yazılara belli bir akış hiyerarşisi içerinde yer verilmiştir. Rehber, Strateji Geliştirme Başkanlığı koordinesinde tüm merkez teşkilat birimlerinin katılımı ve katkıları ile hazırlanmış olup kullanıcı dostu olarak tasarlanmıştır. Bakanlığımızda ilk kez bu düzeyde hazırlanan ve bir başucu kitabı niteliği taşıyan “

Sağlık Bakanlığı Mali Uygulamalar Rehberi’nin; Bakanlığımız yöneticileri ve personeline faydalı olmasını temenni ederiz.

ifadelerine yer verdildi.

81 İle gönderilen yazıda ise:

Sağlık Bakanlığı Mali Uygulamalar Rehberi Üst Yazısı

“Bilindiği üzere, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile diğer mevzuatında hüküm altına alınan iç kontrol, Bakanlığımızda ilgili mevzuatı gereği Strateji Geliştirme Başkanlığının rehberlik ve koordinesinde yürütülmektedir. İç kontrol sisteminin Harcama Birimlerimizde daha da fazla yerleştirilmesi için
mevzuata uygun olarak hazırlanarak Bakan Onayı ile yürürlüğe giren 2023-2024 yılı Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı (İKEP) kapsamında, il sağlık müdürlükleri ve her ilde en az bir sağlık tesisinde olmak üzere mali konularda yaşanabilecek sorunlara yönelik araştırma yapılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir.

Bu kapsamda taşra teşkilatı yöneticilerimizden ve mali alanda çalışan personelimizden mali hususlara ilişkin Bakanlığımızca yayımlanan mali mevzuatın bir araya toplandığı bir kaynak talebi tarafımıza ulaşmıştır.
Mali alanda Bakanlığımız mevzuatının bütüncül bir şekilde ele alındığı “Sağlık Bakanlığı Mali Uygulamalar Rehberi”nde öncelikle konular belirlenmiş olup ilgili konu başlıklarında Resmi Gazete’de yayımlanan mevzuatı (kanun, yönetmelik vb.) ismen zikredilerek kısa bilgilendirmeler yapılmış ardından Bakanlığımızca hazırlanan ancak Resmi Gazete’de yayınlanmayan güncel yönerge, genelge, genel yazılara belli bir akış hiyerarşisi içerinde yer verilmiştir. Rehber, Strateji Geliştirme Başkanlığı koordinesinde tüm merkez
teşkilat birimlerinin katılımı ve katkıları ile hazırlanmış olup kullanıcı dostu olarak tasarlanmıştır.

Bakanlığımızda ilk kez bu düzeyde hazırlanan ve bir başucu kitabı niteliği taşıyan “Sağlık Bakanlığı Mali Uygulamalar Rehberi”nin; hatalı mali işlemlere engel olması, denetim raporlarındaki bulgu sayılarının azalması, mali alanda yeni çalışmaya başlayacak yönetici/personelin adaptasyon süresinin kısalmasını sağlayarak Bakanlığımız çalışanlarına faydalı olacağı değerlendirilmektedir.
Bilgilerini ve gereğini rica ederim.”Bilindiği üzere, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile diğer mevzuatında hüküm altına
alınan iç kontrol, Bakanlığımızda ilgili mevzuatı gereği Strateji Geliştirme Başkanlığının rehberlik ve koordinesinde yürütülmektedir. İç kontrol sisteminin Harcama Birimlerimizde daha da fazla yerleştirilmesi için mevzuata uygun olarak hazırlanarak Bakan Onayı ile yürürlüğe giren 2023-2024 yılı Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı (İKEP) kapsamında, il sağlık müdürlükleri ve her ilde en az bir sağlık tesisinde olmak üzere mali konularda yaşanabilecek sorunlara yönelik araştırma yapılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir.

Bu kapsamda taşra teşkilatı yöneticilerimizden ve mali alanda çalışan personelimizden mali hususlara ilişkin Bakanlığımızca yayımlanan mali mevzuatın bir araya toplandığı bir kaynak talebi tarafımıza ulaşmıştır. Mali alanda Bakanlığımız mevzuatının bütüncül bir şekilde ele alındığı “Sağlık Bakanlığı Mali Uygulamalar Rehberi”nde öncelikle konular belirlenmiş olup ilgili konu başlıklarında Resmi Gazete’de yayımlanan mevzuatı (kanun, yönetmelik vb.) ismen zikredilerek kısa bilgilendirmeler yapılmış ardından Bakanlığımızca hazırlanan ancak Resmi Gazete’de yayınlanmayan güncel yönerge, genelge, genel yazılara belli bir akış hiyerarşisi içerinde yer verilmiştir. Rehber, Strateji Geliştirme Başkanlığı koordinesinde tüm merkez teşkilat birimlerinin katılımı ve katkıları ile hazırlanmış olup kullanıcı dostu olarak tasarlanmıştır.

Bakanlığımızda ilk kez bu düzeyde hazırlanan ve bir başucu kitabı niteliği taşıyan “Sağlık Bakanlığı Mali Uygulamalar Rehberi”nin; hatalı mali işlemlere engel olması, denetim raporlarındaki bulgu sayılarının azalması, mali alanda yeni çalışmaya başlayacak yönetici/personelin adaptasyon süresinin kısalmasını sağlayarak Bakanlığımız çalışanlarına faydalı olacağı değerlendirilmektedir.
Bilgilerini ve gereğini rica ederim.”

Sağlık Bakanlığı Mali Uygulamalar Rehberi

Sağlık Bakanlığı Mali Uygulamalar Rehberi

Sağlık Bakanlığı Mali Uygulamalar Rehberi PDF için Tıklayınız

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

şaşkın sağlık personeli 112acilfm

Memurlara Kira Yardımı Kanun teklifi AK Parti ve MHP’li vekillerin oylarıyla reddedildi !

Sağlık Bakanlığı, Gazze'ye Yardım Desteğini Sürdürüyor !

Sağlık Bakanlığı, Gazze’ye Yardım Desteğini Sürdürüyor !