içinde

“Sağlık Bakanlığı, kadroya geçmeye hazırlanan personele güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması”

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir
CHP Ankara Milletvekili Murat Emir

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanlığı’nın kadroya geçmeye hazırlanan sözleşmeli personele güvenlik soruşturması yapmak istediğini ve bunun 7315 sayılı Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu’na aykırı olduğunu belirtti. Emir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya,

“Sağlık Bakanlığı, hangi gerekçe ile kadroya geçmeye hazırlanan personele güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapmak istemektedir?”

Murat Emir

diye sordu.

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 7433 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve Bazı Kanunlar ile 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında kadroya geçmeye hak kazanan sağlık personelinin geçiş işlemleri için bir yazı yayımladı.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, ilgili yazıda 7315 sayılı Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu’na atıf yapıldığına dikkat çekerek,

“Bu kanun dayanak gösterilerek, Sağlık Bakanlığı, daha önce güvenlik soruşturması veya arşiv araştırması yapılmamış personele soruşturma ve araştırma işlemi yapılacağını söylüyor. Ancak güvenlik soruşturması işlemi hukuksuz”

Murat Emir

dedi.

Emir, bugün yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu kanunun 2019 yılında Anayasa Mahkemesi tarafından, bireyin temel hakları bakımından güvencesiz olduğu, temel haklara ölçüsüz bir müdahale getirdiği gibi gerekçelerle iptal edildiğini hatırlattı.

Emir, Sağlık Bakanlığı’nın kadroya geçmeye hazırlanan sözleşmeli personele güvenlik soruşturması yapmak istemesini Meclis gündemine de taşıdı. Emir, Bakan Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesinde şunları kaydetti:

“BAKANLIK, SAĞLIK PERSONELİNİN DÜZENLEME DIŞI TUTULDUĞU KANUNA ATIF YAPARAK, YETKİSİ OLMADIĞI HALDE GÜVENLİK SORUŞTURMASI YAPMAK İSTİYOR”

“Anayasa Mahkemesi kararı gereğince söz konusu kanun daha sonra TBMM tarafından yeniden düzenlenerek 17 Nisan 2021 tarihinde yürürlüğe girdi. Kanun, yetkili olmayan kişilerin bilgi sahibi olmaları hâlinde devlet güvenliğinin, ulusal varlığın ve bütünlüğün, iç ve dış menfaatlerin zarar görebileceği veya tehlikeye düşebileceği bilgi ve belgelerin bulunduğu gizlilik dereceli birimleri ile ceza infaz kurumlarında çalışacak personeli kapsayacak şekilde düzenlendi. Dolayısıyla sağlık personeli de bu düzenlemenin dışında tutuldu. Yalnızca arşiv araştırması yapılabilir. Ancak Sağlık Bakanlığı, yayınladığı yazıda, sağlık personelinin düzenleme dışı tutulduğu kanuna atıf yaparak, yetkisi olmadığı halde güvenlik soruşturması yapmak istiyor.”

Emir, Bakan Koca’ya şu soruları yöneltti:

“BAKANLIK, HANGİ GEREKÇE İLE GÜVENLİK SORUŞTURMASI VE ARŞİV ARAŞTIRMASI YAPMAK İSTEMEKTEDİR”

“Sağlık Bakanlığı, hangi gerekçe ile kadroya geçmeye hazırlanan personele güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapmak istemektedir? Bakanlık, bu soruşturma ve araştırma ile tam olarak neyi hedeflemektedir? Bakanlık yetkilileri, kadroya geçecek personeli temel insan haklarına aykırı bir şekilde fişlemek mi istemektedir? Hukuk dışı yazıyı yazan yetkili personel hakkında idari ve hukuki bir soruşturma başlatılacak mıdır?”

Murat Emir

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

Ne düşünüyorsun?

İş Yeri Hemşiresi Nasıl Olunur?Diğer Sağlık Personeli olabilmek için ne yapılmalı ? İşyeri Hemşireliği hakkında Herşey

Sözleşmeliden Kadroya Geçenlerden ‘akıl ve ruh sağlığı yerindedir’

çorum ambulans kazası

Çorum da Ambulans Kazası !