içinde

Sağlık Bakanlığı: Çok Disiplinli Çocuk ve Genç Ruh Sağlığı Merkezleri açılacak ! Sağlık personellerine Yeni İş Kolu !

resmi gazete
resmi gazete
Bu İçeriği Oylayarak Puanlayınız

Sağlık Bakanlığı, yeni projesini duyurdu. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Çok Disiplinli Çocuk ve Genç Ruh Sağlığı Merkezleri (ÇÖZGEM) Yönetmeliği, Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Sağlık Bakanlı tarafından hazırlanarak yürürlüğe giren yönetmelikle, Sağlık Bakanlığı’na ve üniversitelere ait sağlık tesisleri bünyesinde ÇÖZGEM oluşturulacak. Oluşturulması planlanan ÇÖZGEM‘lerde zihinsel özel gereksinimi olan çocuk ve gençlerin biyopsikososyal takip süreçlerinde rolü olan meslek mensupları bir arada hizmet verecek. Bu proje kapsamında çocuk ve gençlere tek çatı altında biyolojik, psikolojik ve sosyolojik açıdan destek sunulacak.

ÇÖZGEM, BÖLGE VE İL BAZINDA PLANLANACAK

ÇÖZGEM’ler, atıl kapasiteye yol açılmaması ve kaynakların etkili ve verimli hizmet sunacak şekilde dağıtılması amacıyla demografik yapı ve epidemiyolojik özellikler göz önünde bulundurularak ülke, bölge ve il bazında Sağlık Bakanlığınca planlanacak.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik çerçevesinde merkezlerin açılış izinleri ve onaylarıyla ilgili tüm detaylar da düzenlendi. Öte yandan çocuk ve genç ruh sağlığı hizmetine ihtiyaç duyan kişiler,

ÇÖZGEM’e Bakanlıkça tanımlanmış müracaat kanallarından başvurabilecek. Ayrıca birinci basamak sağlık kuruluşlarınca da hastalar, ÇÖZGEM’e doğrudan yönlendirilebilecek. Bu kapsamda merak edilenler de kamuoyu ile paylaşıldı.

ÇÖZGEM’LERDE KİMLER GÖREV ALACAK?

Çok Disiplinli Çocuk ve Genç Ruh Sağlığı Merkezleri’nde (ÇÖZGEM) çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı, dil ve konuşma terapisti, iş ve uğraşı terapisti, sosyal çalışmacı, çocuk gelişimcisi, hemşire, psikolog, tıbbi sekreter, sosyal hizmet uzmanı ile değerlendirmelerde ihtiyaç duyulduğu taktirde, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı, tıbbi genetik uzmanı, diyetisyen veya diğer meslek grupları da görev alacak.

ÇOCUK VE GENÇ RUH SAĞLIĞI BİLİMSEL DANIŞMA KOMİSYONU KURULACAK

Yayımlanan yönetmelik kapsamında Kamu Hastaneleri Genel Müdürü ya da görevlendireceği en az daire başkanı düzeyinde bir yetkilinin yanı sıra Bakanlığa bağlı eğitim ve araştırma hastaneleri ile tıp fakültelerinden uzmanların katılımıyla Çocuk ve Genç Ruh Sağlığı Bilimsel Danışma Komisyonu oluşturulacak.

Komisyon, Türkiye genelinde ÇÖZGEM’lerde verilecek hizmetler ve güncel gelişmeler doğrultusunda oluşturulacak ulusal stratejiler konusunda Bakanlığa görüş bildirme, merkezlerde uygulanacak tedavi programları, merkezlerin yıllık faaliyetlerinin değerlendirilmesi ve yerinde incelenmesi konusunda çalışmalar yürütecek, tavsiye kararları verecek.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

Hemşire Heather Lynn olayı

Dünya Basınına Yansıyan Hemşirenin Düğün Fotoğraf..

yeni asır BURCU ILGIN

Sahte Doktor Olayını Kaleme Alan BURCU ILGIN; Doktorlara da artık birer filigran lazım !