içinde

SinirliSinirli

Sağlık Bakanlığı, bankaları memnun etmeyi hedeflemiş !

Diş Hekimi Gamze AKKUŞ İLGEZDİ
Diş Hekimi Gamze AKKUŞ İLGEZDİ
Bu İçeriği Oylayarak Puanlayınız

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Sağlık Bakanlığı ile Ziraat Bankası arasında imzalanan, Bakanlık personeline verilecek promosyon anlaşmasına ilişkin

“Sağlık Bakanlığı’nın Ziraat Bankasıyla yapmış olduğu promosyon anlaşmasını aylardır bekleyen sağlık emekçileri, kelimenin tam anlamıyla büyük bir hayal kırıklığı yaşadı”

Gamze Akkuş İlgezdi

dedi.

İlgezdi, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü bile 41.400 TL promosyonu az bulup ihaleyi iptal ettiğini hatırlatarak,

“Bakanlık 25.200 lira promosyonu kabul ederek, personeline bu miktarı reva gördü. Bu rakam diğer kurumlarla karşılaştırıldığında neredeyse hepsinden çok daha azdır. Buradan şunu anlıyoruz ki Sağlık Bakanlığı yaptığı promosyon anlaşmasıyla personelini değil, bankaları memnun etmeyi hedeflemiş. Bu anlaşma promosyon anlaşması değil çalışanların hakkını gasp etme anlaşmasıdır”

Gamze Akkuş İlgezdi

ifadelerini kullandı.

“SAĞLIK BAKANLIĞI EKONOMİKL KRİZİN FARKINDA DEĞİL”

Sağlık Bakanlığı’nın daha fazla promosyon veren bankalar varken Ziraat Bankası’yla anlaşmasını eleştiren İlgezdi,

“Hükümetin yanlış ekonomi politikaları yüzünden enflasyonun her geçen gün yakıcı etkisinin arttığı günlerden geçiyoruz. Fakat yapmış olduğu promosyon anlaşmasından anlaşılacağı üzere Sağlık Bakanlığı, ne yazık ki bu ekonomik krizin farkında bile değil çünkü bu anlaşmada kabul edilen miktarın başkaca bir açıklaması olamaz. Sağlık emekçilerine büyük bir hayal kırıklığı yaşatan promosyon anlaşması; bakanlığa bağlı çalışan tüm personele Ziraat Bankası tarafından 3 yıl için 25.200 TL nakit promosyon verilmesini öngörüyor. 3 kere 6 ayda bir olmak üzere de 1.266,66 lira, banka kartına puan olarak yüklenecek. Oysa İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü bile 41.400 TL promosyon teklifini az bulup ihaleyi iptal etmişti. Bunun yanı sıra ağustos sonunda Eskişehir Osmangazi Üniversitesi 3.400 personel için kişi başı 31.100 TL’ye promosyon anlaşması yapmıştı. Kasım sonunda Ege Üniversitesi kişi başı 45.000 TL’ye promosyon anlaşması yapmıştı. Çok daha az çalışanı olduğu halde, Sağlık Bakanlığı’ndan daha fazla promosyon veren kurum ve kuruluşlar varken, Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı bu promosyon anlaşması, çalışanların hakkını gasp etme anlaşmasından başka bir şey olamaz”

Gamze Akkuş İlgezdi

dedi.

İlgezdi, devamında

“Diğer kurumlarla da bir kıyaslama yapıldığında Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan promosyon anlaşmasının, sağlık emekçilerini memnun etmeyeceği ortadadır. İl Sağlık Müdürlüğü rakamı az bulunduğu için ihaleyi iptal etmişken Bakanlığın yaptığı anlaşma hem kendi il müdürlüğünün 16.200 TL altında, hem de diğer birçok kurumun da çok altında bir miktar olarak kalmaktadır”

Gamze Akkuş İlgezdi

ifadelerini kullandı.

Öte yandan konuya dair Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması için de soru önergesi veren İlgezdi şu soruları yöneltti:

“Sağlık Bakanlığı’nın promosyon ihalesi ne zaman, nerede yapılmıştır? Sağlık Bakanlığı personeli için yapılan promosyon ihalesine hangi bankalar katılmıştır ve kaç TL teklif etmişlerdir?İstanbul İl Sağlık Müdürlüğünün 41.400 TL’yi az bulup ihale iptali ettiği göz önüne alındığında, Sağlık Bakanlığı 16.200 TL daha az olan promosyon anlaşmasını neden kabul etmiştir? Promosyonlar iddia edildiği gibi 15 Ocak’ta mı yatacaktır? Açıklanan promosyon anlaşmasından, toplamda kaç çalışan yararlanacaktır? Üniversitelerin çok daha az sayıda çalışanla, Bakanlığın anlaşmasının 2 katına yakını fazla promosyon alması iş barışını bozmayacak mıdır?”

Gamze Akkuş İlgezdi

Kaynak: Birgün

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

Paramedik

7 üniversiteden katılan öğrencilere Paramedik Mesleği Anlatıldı !

Hasta almaya giden ambulansa ısrarla yol vermedi!

Ambulansa Yol Vermeyen Sürücünün Ehliyeti Alındı ! Emsal