içinde

Sağlık Bakanından İlaç,SMA ve Gündem Soru cevapları

fahrettin koca
fahrettin koca
Bu İçeriği Oylayarak Puanlayınız

Fahrettin Koca, 6 yaşındaki çocuğun evlendirildiği olayda doktorun kemik yaşıyla ilgili raporunun sorulması üzerine,

“O konuyla ilgili de soruşturmamızı açtık”

cevabını verdi.

‘Yerli HPV tanı kiti 10 gün içinde devreye girecek’


Bakan Koca, HPV aşısına dair gelişmelerle ilgili soruya

“Yerli HPV tanı kiti 10 gün içerisinde devreye girecek. HPV aşısıyla ilgili de planımız hazırlanıyor. Hangi yaş gruplarına öncelikli olarak uygulayacağımız konusu üzerine çalışıyoruz”

Fahrettin Koca

yanıtını verdi.

Risk grubundakilere hatırlatma dozu tavsiyesi

Koca, son dönemde hastanelerde yaşanan yoğunluğa ilişkin “Üst solunum yolu şikayetleriyle başvuran hastalarımız arttı. Bu hastalıklar en çok RSV, sonra sırasıyla influenza, rhinovirüs ve Covid şeklinde. Üst solunum yolu belirtisi olan kişiler maske takarak normal hayata karışmalı. Hastalığı ne olursa olsun bulaştırmamaya özen göstermeli. Aşılama konusunda bir yavaşlama doğal olarak var. Ancak risk grubundaki kişilerin hatırlatma dozlarını olmasını tavsiye ediyorum. Güvenle Turkovac olabilirler” diye konuştu.

‘İlaçlara en az 2 kez zam olması gerektiği kanaatindeyiz’


Bakan Koca, bazı ilaçların piyasada bulunamadığı iddialarına ilişkin de

“Gündemimizdeki en önemli konu bu. Sorunları çözeceğiz. Maliyetler arttı, çözüm için bir yol haritamız var. İlaç fiyatlarında yılda 1 kez zam olması doğru değil. Belli dönemlerde en az 2 kez olması gerektiği kanaatindeyiz. Ancak şunu belirtmeliyim; bu dönemde hasta sayımız ve reçete sayımız yüzde 40 oranında arttı.”

Fahrettin Koca

“Dolayısıyla bu dönemde hasta yoğunluğu, reçete sayısının fazlalığı, belli ilaçlarda tüketimin yoğunluğu ayrıca dünyada ham madde sorununun varlığı önemli bir neden. Buna ek olarak şubat döneminde yapılacak olan bir önceki yılın euro kuru ortalaması üzerinden zam beklentisi bu sorunu daha da arttırıyor. Dolayısıyla bizim buna farklı bir yaklaşım getirerek olayı çözecek tedbiri hızla devreye almamız gerekiyor. Yıl içinde birden fazla güncelleme olabilir, onu tartışıyoruz. Bu döneme özel olarak, şubat öncesi dönemde ne yapabiliriz çalıştık. Çok uzun sürmeyecek”

Fahrettin Koca

dedi.

‘SMA’lı çocuklarla ilgili mesele ilaç maliyeti değil’


Bakan Koca, SMA’lı çocuğu üzerinden dolandırıcılık yapan anneye ilişkin,

“Israrla söylüyorum. SMA’lı çocuklarla ilgili mesele kesinlikle ilacın maliyeti değil. Biz bütün çocuklara, etkinliği kanıtlanmış olan nusinersen etken maddeli ilacı zaten veriyoruz. Bu ilacın kullanılamadığı durumlar için spinal sorunu olan çocuklar için şimdi oral alımı olan ikinci bir ilacı da kullanıma alıyoruz. SMA Bilim Kurulu’muz önümüzdeki haftalarda toplanacak. Gen tedavisiyle ilgili ise SMA Bilim Kurulu’muz konuyu çok yakın takip ediyor, etkinliğiyle ilgili yeterli kanıt görülürse bu tedaviyi vermekten de asla geri durmayız”

Fahrettin Koca

açıklamasında bulundu.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

Diş Hekimi Gamze AKKUŞ İLGEZDİ

Hangi Sağlık Personellerine Kadro vereceksiniz? Soru Önergesi

hapis

“İlaç yazma” Tartışması Hasta Yakınına 15 Yıla Patlıyabilir !