içinde

Sağlık Bakanı; Yalan haber ve panik halk sağlığını bozar Salgın Yok

hemşire
hemşire

Sağlık Bakanı Son Dakika Açıklamalarında:

“Deprem bölgesinde 1 suçiçeği vakası saptandı. Akut bağırsak enfeksiyonlarında artış var, az sayıda hasta yatırılarak tedavi ediliyor. Grip vb. vakalarda salgın oluşturacak durum görülmüyor. Yalan haber ve panik halkın sağlığını bozar.

“Bulaşıcı Hastalık Mobil Laboratuvarımız ile su hijyeni incelemesi yapan Mobil Su Laboratuvarımız bölgede faal halde. 6-17 Şubat arasında; 8.379 noktada bakiye klor ölçümü yapılmış, 2.632 su örneğinin analizi tamamlanmıştır. Çadır kentlerde tanker suyu uzmanlarca klorlanmaktadır.

“9 Epidemiyoloğumuz veri toplamak üzere deprem bölgesinde ekipleriyle saha çalışması yapmaktadır. Bölge illerinde bulaşıcı hastalık verileriyle bilimsel analizlerini düzenli olarak takip ediyoruz. Bu kapsamda bugüne kadar herhangi bir bulaşıcı hastalık salgını saptanmamıştır.

Deprem bölgesinde şebeke hasarları ve kaynaktaki olumsuzluklardan dolayı musluk suyu içme suyu olarak kullanılmamalı. Musluk suyu ile diş fırçalanmamalı. Şebeke suyu ancak temizlik için kullanılabilir. Valilik ve kaymakamlıklar açıklama yapıncaya dek uygulamaya sürecek.

İlk aşamadan itibaren Halk Sağlığı tedbirlerimizi aldık. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz, birinci basamak sağlık hizmetlerinin eksiksiz verilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. İlaçlar köylere kadar gidiyor. Rutin ve tedbiren gerekli sağlık taramaları yapılıyor.

Afetin ilk saatlerinde üzerimize düşen en kritik görev, elverişli sağlık tesislerini faal hale getirmek ve yaralılara en kısa sürede ulaşmaya çalışıp sağlık hizmeti vermek oldu. Sağlık sistemimiz, ulaşılabilecek yaralılar için acil durum reaksiyonunu göstermiştir.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

Ne düşünüyorsun?

yök

Hemşirelik, Ebelik Tıp vb. Uygulamalı Üniversite Öğrencileri Dikkat !

Harran Üniversite HASTANESİ

Harran Üniversitesinden SAĞLIK PERSONEL ALIM İLANI !