içinde

O da NeO da Ne

Rapor Parası Hakkında Bilmeniz Gerekenler !

sağık personel ekonomi para haberleri
sağık personel ekonomi para haberleri
Bu İçeriği Oylayarak Puanlayınız
  • İki günden fazla iş göremezlik raporu alan pek çok kişi iş göremezlik parası almaya hak kazanıyor.
  • Rapor parası, işverenin raporu SGK‘ya bildirmesinin üzerinden en geç 15 gün geçmesiyle birlikte PTT üzerinden çalışanların hesabına yatırılıyor.
  • Bu ücretin hesaba yatırılmasıyla birlikte 2 ay içerisinde alınması gerekiyor. Bu süre içerisinde alınmayan ücretler SGK’ya tekrar iade ediliyor.
  • Geçici iş göremezlik ve sürekli iş göremezlik olarak ikiye ayrılan bu süreçte aksatılan bazı durumlarda ödenen para geri istenebiliyor.
  • Emekli Olup Çalışanlara Dikkat!

Özellikle emekli olup çalışanlara geçici iş göremezlik kapsamında ödenen paralar geri isteniyor. Sürekli iş göremezlik raporu olup da çalıştığı tespit edilenlerin ise maaşları ise tehlikeye giriyor.

Tedavi Bitmeden İşe Başlamak Sorun Oluşturuyor

SGK Uzmanı Dilek Ete, “Ayrıca işçi tedavisi bitmeden işe başlarsa sürekli iş göremezlik geliri kesilir ve alamaz. Tedavisi sonlanıp doktor tarafından tedavinin bittiği ve çalışılabileceğine dair rapor düzenlenmeden çalışmaya başlanması sürekli iş göremezlik gelirinin kesilmesine sebep olur” dedi.

Geçici ve Sürekli İş Göremezlik Nedir?

Geçici İş Göremezlik: İşçinin iş kazası meslek hastalığı geçirmesi ya da hastalık, analık hallerinde işe gelemediği için uğradığı gelir kaybını telafi etmek için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen ödeneğe geçici iş göremezlik parası veya rapor parası denir.
Sürekli İş Göremezlik: İşçinin iş kazası veya meslek hastalığı geçirmesinden sonra yapılan tedavisi sonrası tamamen iyileşmemesi durumunda meslekte kazanma gücünün en az yüzde 10 oranında kaybetmesi sonucunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bağlanan gelirdir.

Rapor Parası Ne Kadar?

Ödeme işçinin yatarak veya ayakta tedavi olmasına göre değişir. İşçi yatarak tedavi görüyorsa günlük kazancın yarısı, ayakta tedavi görüyorsa da günlük kazancın üçte ikisi kadar ücret verilir.

Rapor Parası Ne Zaman Kesilir?

İşçinin tedaviyi aksatması durumunda sürecin uzadığı Kurumca tespit edilirse yapılan ödemenin dörtte biri kurumca kesilerek eksik ödeme yapılır.
Sürekli iş göremezlik geliri alan işçinin tedavilerle meslekte kazanma gücü kaybı yüzde 10 altına düşerse maaş Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kesilir.

Kaynak: kamuajans.net

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan

Ailenin Korunması ve Güçlendirilmesi GENELGESİ YAYINLANDI !

Raporlu Sağlıkçı Tatile Gitti Kendisine, Doktora ve Hemşireye dava açıldı !

Rapor Alıp Tatile Giden Fizyoterapiste rapor veren doktor ve hemşire 5’er ay hapis cezası !