içinde

Paramedik Boy Şartı Kalktı mı ? Paramedik Kilo Şartı Kalktı mı? Paramedik Olma Şartları Neler?

Paramedik Boy-Kilo Şartı Kalktı mı,paramedik boy şartı,paramedik kilo şartı,
Paramedik Boy-Kilo Şartı Kalktı mı,paramedik boy şartı,paramedik kilo şartı,

Bir çok üyemizden gelen sorular doğrultusunda bu haberi yapmayı uygun gördük.Paramediklik bölümü okuyabilmek için boy kilo şartı kalktımı sorunun ve paramedik nasıl olunur soruların cevabına bu yazımıda ulaşabileceksiniz..

Öncelikle Boy Kilo Şartı Kalktı mı ? Sorusuna Yanıt:

YÖK Madde 233. Bu programa alınacak öğrencilerin, Üniversitelerin Tıp Fakültelerinden, sürücü belgesi almaya engel olmayan bir beden yapısı ve ruh sağlığına sahip olduklarını belgeleyen rapor almaları, program gereği 2. sınıfta araç kullanmanın zorunlu olması sebebiyle kayıt tarihinde 17 yaşını tamamlamış ancak 23 yaşından gün almamış olmaları; erkek öğrenciler 1.65’den, kız öğrencilerde 1.60 m’den kısa olmamak, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinden 5 fazla veya 15 noksan kilo ağırlığında olmak; kurtarma ve taşıma işlerinde iki kişilik bir ekipte çalışırken sedyedeki bir hastayı ekip arkadaşı ile birlikte taşıyabilecek beden ve fizik yeterliliğe sahip olmaları gerekmektedir.

Programa girecek öğrencilerde ÖSYM tarafından yayınlanan Üniversitelere Giriş Kılavuzunda yer alan 233. madde ön koşul olarak aranmaktadır.
Bu program mezunları, Sağlık Bakanlığı, Üniversite hastaneleri ile özel sağlık kuruluşlarının ambulans servisleri ve acil yardım ünitelerinde çalışabilmektedirler.
v Üst Derece Programlarına Geçiş
Acil Yardım ve Afet Yönetimi
Hemşirelik
Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

Bölümlerine DGS ile geçiş yapabilmektedir.

Ülkemizde Paramedikler; Üniversitelerin İlk ve Acil yardım Teknikerliği bölümünde 2 yıllık  veya bazı üniversitelerde hazırlıkla birlikte 3 yıl önlisans eğitimi alır. Unvan olarak Sağlık Bakanlığında AABT (Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri) olarak geçer.
Biz bugün mezunlara PARAMEDİK diyoruz.
ÖSYM 2015 yılından önce İlk ve Acil Yardım proğramına Sınavsız Geçiş Hakkı bulunan öğrencileri almaktaydı.
2015 yılında alınan karar ile;
2 yıllık önlisans bölümlerin %40 kontejyanı YGS-2 ile sınava giren öğrenciler (düz lise, farklı liseler) yerleşmektedir. Geriye kalan %60’lık kontejyan ise Sınavsız Geçiş Hakkı bulunan öğrenciler yerleşmektedir…

Paramedik Kimdir ?
Nasıl Paramedik Olunur ?
PARAMEDİK Şartları Nelerdir?
PARAMEDİK Boy Kilo Şartı Var mı?

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

para

PARAMEDİK MAAŞLARI NE KADAR?

paramedik kimdir

Paramedik Kimdir ? Paramedik Nasıl Olunur ? Paramadik Olma Şartları ? Herkes Paramedik Olabilir mi?