içinde

O da NeO da Ne

Ortopedi Uzmanı Uyardı!Bebek Kundaklamak Kalça Çıkığına Neden !

Bu İçeriği Puanlayarak Destekleyiniz !
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Siverek Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nde görevli Uzman Doktor Ahmet Yiğitbay yeni doğan döneminde yapılan kundaklamanın gelişimsel kalça displazisine (kalça çıkığına) ve bebeğin ileride sakat kalmasına neden olduğunu ifade etti.

Ortopedi Uzmanı Uyardı!Bebek Kundaklamak Kalça Çıkığına Neden !

Gelişimsel kalça displazisi, kalça eklemini oluşturan yapılar arasındaki ilişkinin bozulması sonucu ortaya çıkmakta ve erken tedavi edilmediği takdirde kalıcı sakatlığa neden olmaktadır.

bebek nasıl kundaklanır

Gelişimsel kalça displazisinin ülkemizde görülme sıklığı 1000 canlı doğumda ortalama 5-15 arasındadır.

Kalça çıkığında erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Erken tanı konan ve uygun şekilde tedavi edilen hastalarda tam iyileşme görülmektedir.

Ülkemizde yeni doğan döneminde tüm bebekler kalça çıkığı açısından muayene edilmekte ve olası risk faktörlerinden herhangi birini taşıyan hastalar ileri tetkik için ortopedi bölümüne sevk edilmektedir.

kundak

Yeni doğan döneminde (4-6 hafta) yapılan kalça ultrasonu kalça çıkığı tanısında altın standart görüntüleme yöntemidir.

Dr. Yiğitbay

“Bölgemizde yeni doğanlara sıklıkla kundaklama yapılmakta ve bu durum kalça çıkığına neden olmaktadır. Geleneksel olarak yapılan bu uygulama çocukta kalıcı sakatlığa sebebiyet verebilmektedir.Ayrıca kundaklanıp yüzüstü yatırılan bebeklerde ani bebek ölümleri görülebilmektedir. Bu nedenlerden ötürü özellikle yeni doğan dönemindeki bebeklere tam kundak yapmaktan kaçınılmalıdır. Ayrıca çift bez kullanımı mevcut olan kalça çıkığını tedavi etmemekte ancak normal olan kalçanın gelişiminin devam etmesinde önem arz etmektedir”

dedi.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

sağlıkta şiddet

Gece Vardiyasında Bıçaklanarak Öldürülen Hemşire İçin Yastalar !

Hemşire Annesini Öldüren Babasından Şikayetçi Olmadı !