içinde

AğlamakAğlamak

Nedir Bu Karalama Kampanyaları ?(112Acil Çalışanları ve Sağlık Personellerine İthafen)

ambulans
ambulans

Nedir Bu Karalama Kampanyaları ?(112Acil Çalışanları ve Sağlık Personellerine İthafen)

Değerli Okurlarımız;daha önceden de bu konulara defalarca değindim ama baktığımda son zamanlarda yine televizyon kanalları ve gazeteler bizlerin hakkında yalan yanlış haberlerle bizlere karşı halkı kışkırtmaktadırlar..

En başta,en son gördüğüm haber hakkında görüşlerimi söyliyeyim: S… Kanalının haber başlığından bahsedelim

‘Baba Oğlu İçin Ambulanstan Önce Geldi’Tokat 2017

Öncelikle haber yapmanın prensiplerini anlatmak bir sağlıkçı olarak bana düşmez fakat haber yapmanın başlıca prensibi doğru ve detaylı öğrenerek haber yapılmalı ..

Değerli Okurlar yanlışmıyım?

Bu haber başlığının arkasından fazla günler geçmeden sizde biliyorsunuz ki facebook üzerinden birkaç vatandaş ‘sağlık personbeli şiddeti hakkediyor,kesinlikle dövülmeli,dayak hakları’gibi cümlelerle tacizde bulunmuşlardır..

Peki haber detayına inelim;

S … Kanalı haberınde Tokat’ta servis şöförünün hızlı araç kullanmasına bağlı olarak trafik kazası gerecekleşiyor.Yaklasık 10 ve üzeri Vakayı nakletmek için ambulans ekipleri olay yerıne ulasıyor ve O kanalın Bilmediği Acil Servis Çalışanlarının en çok bildiği TRİYAJ uygulaması ortaya cıkıyor ve öncelikli agır yaralılar ve en son hafıf yaralıların naklı yapılırken ambulans olay yerıne ulasana kadar hafıf yaralılardan bırının babası olay yerıne gelıyor, gayet dogaldır kı bır olaya 10 ambulans bırden gorevlendırılemez,çünkü 10 ambulansı sadece o olaya görevlendırılırse başka bir kazada ne olacak?Haberınde özelıkle Değinen ‘ Gelen Ambulans ekipleri önce ağır yaralıları aldı ‘ S… Kanalı bunun üzerine haber başlığı olarak neden bir kamu kurumu lekelemek,karalamak üzere bir başlık Atıyor!Mesela Haber Başlığı Olarak ‘ Ambulans Gelene Kadar Baba Oğlunun BAŞINDAN AYRILMADI ‘ denilemezmiydi!Koskaca haber şirketi illaki bir başlık bulabilirdi KARALAMA yapmadan..

Ambulans 4 teker üzerinde giden bir minübüsten farkının olmadığını,tepe lambaları ve siren çalmakta iken bile taksiden farksız bir üstünlük olmadığını bildirerek,vakaya varış süresini normal aractan en az yarı kat EKSİK süre içerisinde olay yerine ulaşmaktadır..
Yanlış Anlamayın Uçamıyoruz!!!

Peki Bir tek o Kanal mı Karalama Yapıyor!

-Hayır!

‘Ambulansla Pazara Alışveriş Yapmaya Geldiler’Hatay 2017

Yine adı lazım değil bir kanal bu başlık ile doğruluğunu bilmeden bir haber sunmakta..112AcilFm Haberlerinde defalarca bu haber hakkında doğrusunu yazdık yayınladık ve her haber kanalına bunu attık..Ama genede kimseden bir özür duyamadık !

‘Ambulansla Pazara Alışveriş Yapmaya Geldiler’ bu haber baslığını okuyan her vatandaş ilk olarak bizlere eski gözle bakmıcak bakamazlar çünkü haber alanen zimmet malını kişisel kullandığımızı söylemekte VATANDAŞ HAKLI !

Ama haber yanlış !

Değerli Okurum haberi açıklayayım sizlere Hatay112 bir ihbar almakta ‘ eczane önünde senkop ’fakat o eczanenin önünde Pazar olduğu için ambulans o sokağa giremeyip sağlık personeli hastaya ambulans ise Pazar ortasında kalmış bulunmakta.Aslında burada HABER olması gereken ‘ PAZAR YÜZÜNDEN AMBULANS HASTAYA ULAŞAMADI ‘olması gerekliydi fakat personelimiz büyük fedakarlıkla ambulansın gelememesini sorun etmeyip hastaya ulaşıp müdehale etmiştir !

Yanlış Anlamayın fedakarız !

Bir Başka Başlık ise;

‘Bıçak Saldırısında Ambulans Hastayı Karnında Bıçak İle Hastaneye Nakletti!! ‘Kayseri 2015

‘Ha ha gülecem ‘ ama bunu okuyupta yanlış anlayanlarda olabilir.. Bu mahşeti gören sağlıkçılıkla alakasız bir kişi bizlere düşman gözüyle bakar , neden mi? ‘Bunlar bizim vergimizle çalışıyor işide bilmiyor karnında bıçakla hastayı hastaneye götürmüşler ‘ der!

Haklı öyle söyler demi,Sayın 112Acil Fm okurları?

-Peki biz sağlıkçıyız,biz bu haberi yorumlayalım o kanala tokat gibi!

Olay yerine ulaşan ambulans ekibi hastaya baktığında karnında bıcak görür ve bu tip yaralanmalarda batan Yabancı Cismin Çıkarılmayacağı Altın KURALDIR ! Bıcak ve cevresi gerekirse batikonlanıp temizlenir gazlı bezler ile desteklenip sargı bezi ile hiç hareket etmicek şekilde sabitlenir damar yolu açılır gerekli sıvı takviyeleri yapılır ve hastayı en yakın hastaneye sevkedilmesi sağlanır..

Bunu bir haberci bilemez ama bir defa bir 112 çalışanına ‘ neden boyle getirdiniz ‘ diye sorma gereği duysalardı keşke o Başlığı atmadan!!!

Yanlış Anlamayın Biz Sağlık Çalışanları Ukala Değiliz !

SAYIN Okurlar Daha bir çok örnek ve gerçekleri yazabilirim ama sizlerin daha fazla vaktinizi almak istemiyorum son olarak çuvaldızı kendimize batırmak isterim oda şöyle;

Değerli Okurlarımız bazen bizlerde de,aramızda da işini hak ederek yapmayan iş arkadaşlarımızda var sizlerinde evet dediğinizi duymaktayım,onlara bu işi sevdirmek bizim boynumuzun borcu.Çünkü eğer onlar işlerini Professionel Düzeyde severek yapmazlar ise bu ve bunun gibi haberler hepimizi kapsar ve rencide eder.O arkadaşları uyaralım ! Öğretelim ! Gerekirse de şikayet edelim çünkü bizler bu işe hem maddi hem de vicdanen sahip kişileriz İşimizi Ne Basite alalım nede Vakalarımıza Basit Yaklaşalım ..

Okuyup vaktinizi ayırdığınız için Teşekkür Ederim.Umarım Yazımız gerekli mercilere ulaşmıştır.

112AcilFM.NET Olarak her zaman sağlık camiasının ve haklının yanındayız Saygılar..

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

serhatşimşek

Hasta => KKM => 112 => Olay yeri => Yol => Hastane

bizki sevgilisiyix(1)

Paramedik;Parayla Meslek Sahibi Olmak Mıdır ?