içinde

sevdimsevdim

MERSİN Üniversitesi  HEMŞİRELİK FAKÜLTESİ 3. DÖNEM MEZUNLARININ YEMİN TÖRENİ !

MERSİN Üniversitesi  HEMŞİRELİK FAKÜLTESİ 3. DÖNEM MEZUNLARININ YEMİN TÖRENİ !
MERSİN Üniversitesi  HEMŞİRELİK FAKÜLTESİ 3. DÖNEM MEZUNLARININ YEMİN TÖRENİ !
Bu İçeriği Oylayarak Puanlayınız

Hemşirelik Fakültemizin 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı 3. Dönem Yemin Töreni; 21 Mayıs Salı günü, Akdeniz Kültür Merkezi’mizde gerçekleşti. Törene, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk, Hemşirelik Fakültemizin Dekanı Prof. Dr. Ayda Çelebioğlu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuzun Müdürü Prof. Dr. Duygu Vefikuluçay Yılmaz, Türk Hemşireler Derneği (THD) Mersin Şube Başkanı Uzman Hemşire Arzu Özel, Hemşirelik Fakültemizin akademisyenleri, idari personeli ile öğrencilerimiz ve aileleri katıldı.

Yemin edecek Hemşirelik Fakültemizin mezun öğrencilerinin coşkulu bir şekilde ve marşlar eşliğinde sahneden gelip yerlerine oturmasının ardından, tören, 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’mızın hep birlikte okunmasıyla başladı.

Açış konuşmasına öncelikle ailelere seslenerek başlayan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk, “Velilerimizi tebrik ediyorum. Bu haklı gururu tabi ki yaşayacaksınız, evlatlarınız bugün meslek sahibi oldular. Yemin töreninden sonra artık hemşireler ordusuna katılacak öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Sahneye çıktıklarında çok etkilendim. Duygulandım. Sağlık ordusu karşımızdaydı. Ülkenin çok farklı yerlerinde görev alacaksanız. Ben de bir tıp doktoru olarak 1993 yılında mecburi hizmetimi Şırnak’ta yapmıştım. Hocalarımızı da yürekten tebrik ediyorum, sizlere çok iyi bir eğitim verdiler. Bilgi becerilerle donattılar sizi. Tabi bunları tutum olarak dönüştürmek sizin çabanızla olacak bir şey. Hiç bir zaman kendinizi geliştirmek yönünde duraksamayın, her zaman kendinizi geliştirmek için yenilikleri takip edin, yeni yayınları okuyun. Sonuçta siz insan sağlığıyla uğraşacaksınız. Tabi hastalara yaklaşım çok önemli. Hastaya tedavi süreci saygıyla başlar ve sevgiyle tamamlanır. Yüreğinizdeki insana karşı olan sevgi, özellikle hastalara karşı olan sevgi hiçbir zaman eksilmesin. Hepinize başarılar diliyorum. Meslek hayatınızda hepinizin yolu açık olsun, hepinizi tebrik ediyorum.” dedi.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk’ün açış konuşmasının ardından söz alan Hemşirelik Fakültemizin Dekanı Prof. Dr. Ayda Çelebioğlu, “Bugün burada ülkemizin güzide üniversitelerinden biri olan Mersin Üniversitemizin Hemşirelik Fakültesi’nin 3. dönem öğrencilerinin yemin törenini gerçekleştirmenin gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.” diyerek sözlerine başladı. Prof. Dr. Çelebioğlu, “Mezun öğrencilerimizin, ülkemizin her yerinde gururla kendilerinden aldıkları meşaleyi taşıyacaklarına inanıyorum. Mersin Üniversitesi, bilimin ve çağdaşlığın ışığında bir dünya üniversitesi’ olmayı benimsemiş, dünyaca tanınan, kabul gören ve tercih edilen bir üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Hemşirelik Fakültesi olarak bu güçlü üniversitenin güçlü ve dinamik kadroya sahip bir fakültesi olmaktan dolayı gururluyuz.” dedi.

Hemşireliğin, bireylerin doğumundan ölümüne kadar tüm süreçte etkin rol oynayan bir meslek grubu olduğuna dikkat çeken Hemşirelik Fakültemizin Dekanı Prof. Dr. Ayda Çelebioğlu, “Hemşireler, sağlık hizmetlerinin nitelikli ve güvenli sunumunda kilit önem taşıyan sağlık profesyonelleridir. Hemşireler; birey, aile ve toplumun sağlığının korunması, geliştirilmesi ve sürdürülmesinde vazgeçilmez bir yere sahiptir. Bu değerli mesleğin birey üyesi olacak olan değerli mezunlarımız, sizler hemşirelik mesleğinin; teknik bilgi ve becerilerine sahip olmanın yanı sıra, bilim ve sanatı kapsayan, insan yaşamına ve onuruna saygıyı gerektiren çok boyutlu bir meslek olduğunun önemini kavrayarak Üniversitemizden edindiğiniz bilgiler ve deneyimler ışığında mesleğe ilk adımı atıyorsunuz. Bundan sonra da sizlerin hemşirelik mesleğinin bir üyesi olarak; yaşam boyu öğrenmeye, değişime ve gelişime açık, eleştirel düşünebilen, problem çözme yeteneği olan, özverili, sabırlı, hoşgörülü, özgüveni yüksek ve girişimci bireyler olarak sorumluluk yükleneceğinize ve üniversitemizi en iyi şekilde temsil edeceğinize gönülden inanmaktayım.” ifadelerini kullandı.

Açış konuşmalarında son olarak 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı mezunları adına konuşan Hemşirelik Fakültesi birincisi Hemşire Haydar Şahin, Mersin Üniversitesi mezunu olmaktan gurur duyduklarını ve üzerlerinde emekleri olan tüm öğretim elemanları ve ailelere teşekkür ettiklerini söyledi.

Haydar Şahin; ”Hemşirelik Fakültemizin birincisi olduğum için çok mutlu ve gururluyum. Bu başarı, yalnızca benim değil. Bu zorlu süreçte beni destekleyen ve her daim yanımda olan pek kıymetli annem, babam, ablam, abilerim, değerli hocalarım ve sevgili arkadaşlarımın da bu başarıda payı vardır. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Çok sevdiğim ve değer verdiğim bir hocamın söylemiş olduğu bir söz vardır; “İnsanın doğumundan nefes verdiği son ana kadar yanında olan yegâne meslek grubu hemşirelerdir.” diye. Hemşireler, bakımın her aşamasında kritik kararlar alan, hastaların fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını karşılayan, danışanlarını sürekli destekleyip onların yanında olan, danışanlarının günlük hayatta karşılaşabilecekleri sağlığı tehdit edici riskleri azaltmak ve yaşam kalitelerini artırmak için girişimler planlayıp uygulayan otonomi sahibi sağlık profesyonelleridir. Bu kapsamda hemşirelik, sadece bir meslek değil aynı zamanda bir sanattır ve hemşireler sanatlarını verdikleri bakımı en kaliteli şekilde gerçekleştirerek icra etmektedir. Bizler de hemşirelik bilimi ve sanatını en iyi şekilde icra etmek üzere mezun oluyoruz ve asıl görevimizin de şimdi başladığının farkındayız.” dedi.

Açış konuşmalarının ardından, fakülte birincisi Haydar Şahin’e temsili diploma ve plaketi Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk tarafından takdim edildi. Hemşire Haydar Şahin’in Hemşirelik Fakültemizden birinci olarak mezun olması sebebiyle yaş ağaç kütüğüne isim plâkasını çakmasının ardından Hemşirelik Fakültemizden ikinci olarak mezun olan Hemşire Şehriban Ateş ve üçüncü olarak mezun olan Hemşire Melinda Duman’a temsili diplomaları ve plâketleri Hemşirelik Fakültemizin Dekanı Prof. Dr. Ayda Çelebioğlu tarafından verildi.

THD Mersin Şube Başkanı Uzman Hemşire Arzu Özel’in dereceye giren üç öğrencimize hediyelerini vermesinin ardından öğretim elemanlarımız tarafından mezun öğrencilerimize temsili diplomalarının sırayla verildi. Tören, Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokulumuzun Müdürü Prof. Dr. Duygu Vefikuluçay Yılmaz tarafından öğrencilerimize hemşirelik yemini okutulmasıyla devam etti.

Hemşirelik yeminlerini okuyan ve mezuniyet heyecanını yaşayan öğrencilerimizin keplerini atması ve 10. Yıl Marşı’nın okunmasıyla mezuniyet töreni sona erdi.

KAYNAK: MERSİN ÜNİ. Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

İki Hemşirenin Ölümünde ŞÜPHELER AYNI DOKTORDA!

Pendik Doktor Ateş - Kıvılcım Şendil Aile Sağlığı Merkezi Açıldı !

Pendik Doktor Ateş – Kıvılcım Şendil Aile Sağlığı Merkezi Açıldı !