içinde

sevdimsevdim

Menopoz döneminde ateş basmasına ne iyi gelir? Menopozda Güncel Tedavi

sağlık haberleri steteskop
sağlık haberleri steteskop
Bu İçeriği Oylayarak Puanlayınız

“Kadınların Orta Yaş Sağlığına İlişkin Yeni Araştırmaları Harekete Geçirme” girişimini Amerika duyurdu.

Menopoza yönelik bu yeni odaklanma ve bunun hakkında konuşmaya daha fazla açıklık getirilmesi, bilimsel çalışmaların menopoz semptomlarını tedavi etmek için hormon tedavisinin aniden gözden düşmesinden yirmi yıl sonra faydalarının altını çizmesiyle aynı zamanda ortaya çıkıyor.

Teknik olarak menopoz zaman içinde bir noktadır . Tipik olarak son adet döngüsünden 12 ay sonra başlar ve doğurganlığın sonunu işaret eder ve genellikle 45 ile 55 yaşları arasında meydana gelir. Bu dönemden önce , adetin değişip devam ettiği ve on yıl kadar sürebilen bir geçiş aşaması olan perimenopoz gelir. .

Menopoza giren kişiler hayatlarının geri kalanını postmenopozda geçirirler.

Menopoz, vücudun yumurtalıkların ürettiği iki hormon olan östrojen ve progesteron üretiminin azalmasından kaynaklanır. Uzun vadede östrojen kaybı kemik yoğunluğunu, kardiyovasküler sistemi ve vücudun diğer kısımlarını da etkiler .

Menopoz , rahim veya yumurtalıkların ameliyatla alınması gibi erken ve aniden de ortaya çıkabilir .

Her yıl 2 milyondan fazla Amerikalı menopoza giriyor . Milyonlarca kişi herhangi bir zamanda perimenopoz yaşıyor .

Ortalama menopoz yaşı 51 olmakla birlikte ırk , etnik köken ve gelir gruplarına göre farklılıklar bulunmaktadır . Yaşam süreleri uzadıkça nüfusun yarısı yaşamlarının üçte birini menopoz sonrası dönemde geçirebilir .

Özellikle Siyah kadınlar, beyaz kadınlara göre menopoza daha erken girme eğilimindedir . Sıcak basması gibi semptomları daha akuttur ve bu semptomlar daha uzun sürer . Ancak Siyah kadınların bu semptomlar için tıbbi bakım alma olasılığı beyaz kadınlara göre daha az.

Perimenopoz?

Genellikle 40 yaşından sonra başlayan perimenopoz sırasında vücut yavaş yavaş östrojen üretmeyi bırakır ve sıklıkla menopoz semptomlarına neden olur. Östrojen seviyeleri dalgalandığından ve bunu belirleyecek kesin bir test bulunmadığından, birinin perimenopoz geçirip geçirmediğini bilmek zor olabilir .

En sık görülen semptomlar sıcak basması ve gece terlemesidir .

Diğer semptomlar arasında uyku sorunları , depresyon, beyin bulanıklığı ve vajinal kuruluk yer alır. Adet dönemleri düzensizleşir ve kanama daha ağır olabilir. Menopoza giren herkes semptomlar yaşamaz, ancak %85’inde bu semptomlar görülür ve bunların şiddeti farklılık gösterir.

Hormonal tedavi ve tartışma
Tek başına östrojen ve progesteronla birlikte östrojen içeren menopozal hormonal tedavi , onlarca yıldır bu semptomların giderilmesine yardımcı olmak için reçete ediliyor. Hormonlar ayrıca kalp hastalığı ve osteoporoz dahil menopozla ilişkili uzun vadeli risklerin tedavisinde de kullanıldı .

2000 yılına gelindiğinde yaklaşık 4 kadından 1’i hormonal tedavi kullanıyordu . Daha sonra 2002 yılında bir çalışmanın ön sonuçları tıp dünyasını sarstı.

Bunlar , menopozal hormon terapisine ilişkin plasebo kontrollü bir çalışma olan ve bu tedaviyi analiz etmek üzere binlerce kadını işe alan Kadın Sağlığı Girişimi’ndendi . ABD hükümetinin Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından 1991 yılında başlatılan bu araştırma, şimdiye kadar yürütülen en büyük kadın sağlığını önleme çalışması olmaya devam ediyor.

2002 yılında yapılan bir ara analiz, menopozal hormon tedavisinin meme kanseri, koroner kalp hastalığı ve felç riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu buldu . Bu sonuçlar nedeniyle araştırma durduruldu.

Birkaç ay içinde menopoz semptomlarını tedavi etmek için hormon tedavisinin kullanımı neredeyse yarı yarıya azaldı . Bu reçeteli ilaçları kullanan tüm kadınların payı yirmi yıl içinde %4’e düştü ve 2002 çalışmasının sınırlamalarının giderek daha fazla farkına varılmasına rağmen bu oran yavaş yavaş düzeldi .

Son yıllarda menopozal hormon tedavisine ilişkin daha karmaşık bir hikaye, Kadın Sağlığı Girişimi çalışmasının önemli bölümlerinin erken sonlandırılmasına yol açan sonuçların dikkatli bir şekilde gözden geçirilmesiyle birlikte ortaya çıktı .

Endişelerden biri , bu çalışmaya katılan kadınların tipik yaşının 63 olmasıydı, bu da çalışmaya kaydolduklarında perimenopozun çok ötesinde oldukları anlamına geliyordu .

Bir diğeri ise çalışmanın menopoz semptomlarının hafifletilmesinden ziyade hormonların kronik hastalıkların önlenmesindeki rolüne odaklanmış olmasıydı . Üçüncüsü ise yalnızca bir tür hormonal tedaviyi değerlendiriyor olmasıydı .

tedavi
Buna uygun olarak, birçok doktor günümüzde menopoz semptomları için hormon tedavisini daha sık reçete ediyor; özellikle de hormon tedavisini almaya başladıklarında 60 yaşın altında olan ve son adetlerini önceki on yıl içinde geçirmiş olan kadınlara .

Hormon tedavisi tabletler, cilt yamaları, jeller veya vajinal fitiller yoluyla uygulanabilir.

Tabletler ağızdan uygulama kolaylığı sunarken, cilt yamaları hormonların cilt yoluyla sürekli olarak salınmasını sağlar. Jeller cilt yoluyla kolay uygulama ve emilim sağlar, dozajda esneklik sunar. Vajinal fitiller, kuruluk ve rahatsızlık gibi yerel semptomları daha doğrudan hedef alır.

Sentetik veya biyo-özdeş progesteronla da mevcuttur , ancak bu versiyonların daha güvenli veya daha etkili olduğu açık değildir .

Bununla birlikte, diğer durumların yanı sıra meme kanseri, diğer östrojene duyarlı kanserler ve koroner kalp hastalığı öyküsü olanlar da dahil olmak üzere, hormonal tedavinin diğerlerine göre daha riskli olduğu ve bundan kaçınılması gereken altta yatan rahatsızlıkları olan hastalar vardır .

Sıcak basması için hormonal olmayan yeni tedaviler de geliştirilme aşamasındadır.

2023 yılında Gıda ve İlaç İdaresi, Veozah olarak satılan fezolinantı onayladı . Sıcak basmaları ve gece terlemelerini tedavi etmek için özel olarak tasarlanmış ilk ilaçtır .

Yakında ikinci bir yeni ilaç piyasaya sürülebilir.

Antidepresanlar, epilepsi ilaçları ve diğer hormonal olmayan ilaçlar da bazı menopoz semptomlarını tedavi etmek için endikasyon dışı olarak reçete edilmektedir.

Ne yazık ki pek çok hasta ve hatta sağlık hizmeti sağlayıcıları menopoz semptomlarına yönelik etkili tedaviler hakkındaki en son kanıtlardan tam olarak haberdar değil .

Menopozal hormon tedavisi kullanım oranları ırk ve etnik kökene göre değişmektedir: Beyaz kadınlar en yüksek oranlara sahipken, Siyah ve Hispanik kadınlar en düşük oranlara sahiptir . Sigorta olmadan, bir aylık jenerik östrojen tedarikinin maliyeti yaklaşık 29 dolardır . Sigorta ile maliyetler çok daha düşük olabilir.

Tüm araştırmaların gösterdiği şey semptomların göz ardı edilmemesi gerektiği ve bireyselleştirilmiş tedavinin anahtar olduğudur. Menopozun tartışılması ve ele alınması konusundaki yeni açıklık, potansiyel araştırma fonları ve yeni tedaviler göz önüne alındığında, bu kaçınılmaz yaşam evresinin nihayet hak ettiği ilgiyi görebileceği konusunda daha iyimser oluyoruz.

Yabancı Kaynak: The Conversation

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

Doğa Grubu Üyesi Hemşire Konya'dan Leylekler Vadisine Gelerek Yerinde Gözlemledi !

Doğa Grubu Üyesi Hemşire Konya’dan Leylekler Vadisine Gelerek Yerinde Gözlemledi !

SAĞLIKLI SPOR

Spor sabah mı akşam mı? En iyi spor ne zaman yapılır?