içinde

O da NeO da Ne

Memur ve Emekli Maaşlarına Ne Kadar Zam Gelecek? SON GÜN

şaşkın düşünceli sağlık personeli haber 112 acilfm
şaşkın düşünceli sağlık personeli haber 112 acilfm
Bu İçeriği Oylayarak Puanlayınız

Milyonlarca memur ve emeklinin merakla beklediği temmuz ayındaki maaş artışı için geri sayım başladı. Maaş zam oranlarını belirleyecek olan mayıs ayı enflasyon verileri, yarın saat 10:00’da açıklanacak.

Mayıs ve haziran aylarına ait enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte, memur ve memur emeklilerinin alacakları zam oranları netleşecek.

Memur ve emeklilerin gözü, maaş zammı oranlarına çevrildi. İlk 4 aylık enflasyon oranı yüzde 18,72 olarak açıklanmıştı ve mayıs enflasyonu ile birlikte yılın ilk 5 ayına dair veriler netleşmiş olacak.

Merkez Bankası’nın beklenti anketlerine dayanarak, 6 aylık enflasyon farkının yüzde 25 olabileceği öngörülüyor. Ancak memur ve memur emeklileri için bu oran yüzde 19,5 ile yüzde 20,5 arasında olabileceği ve yuvarlak olarak yüzde 20’lik bir zam yapılmasının kuvvetle muhtemel olduğu belirtiliyor. Kesin sonuçlar ise 3 Temmuz’da açıklanacak.Ocak ayında kök maaşı 10 bin liranın altında olan tüm emeklilerin maaşı 10 bin liraya denkleştirilmişti. Bu uygulamanın devam etmesi halinde en düşük emekli maaşı 12 bin 500 lira olacak. Memur ve memur emeklileri, yılın ilk altı ayında toplu sözleşme ile yüzde 15 zam almıştı. Toplu sözleşmeden doğan ikinci altı ay için yüzde 10’luk zam hakkı bulunuyor.

Enflasyon anketindeki tahminlerin gerçekleşmesi durumunda, memurların enflasyon farkı yüzde 9,1’a ulaşacak. Yapılan hesaplamalar sonucunda, memur ve memur emeklilerinin temmuz ayında alacağı zam yüzde 20 olacak.

Zam oranına göre en düşük emekli maaşı 12 bin 500 lirayı aşacak. En düşük memur emekli maaşı ise 16 bin liranın üzerine çıkacak. personel sağlık

Memur ve emekliler, temmuz ayında açıklanacak olan zam oranlarını sabırsızlıkla bekliyor. Yapılacak zamların, artan hayat pahalılığı karşısında önemli bir rahatlama sağlayacağı düşünülüyor. Ayrıca, en düşük emekli maaşının 12 bin 500 liraya yükseltilmesi sonrası emeklilerin yaşam standartlarının ne kadar rahatlama sağlayacağı tartışma konusu.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

Hemşire Seycan Alan

Hemşire Seycan Alan’ın Ölümüne İlişkin Yeni Bilirkişi Raporu !

Doktor, Hemşire ve Memur Maaşlarının Yıllara Göre Değişimi !

Doktor, Hemşire ve Memur Maaşlarının Yıllara Göre Değişimi !