içinde

sevdimsevdim

Mahkeme: ‘Polis Eşi hemşirenin kadro ve kura şartı olmaksızın eşinin bulunduğu ile atanması gerekiyor!’

hemşire
hemşire

Sağlık Memuru Emsal Karar HaberleriGiresun Üniversitesi Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan bir hemşire eşinin polis olarak görev yaptığı Ardahan iline Üniversite muvafakat vermesine rağmen Sağlık Bakanlığı tarafından atamasının yapılmaması üzerine sendika tarafından dava açılmıştı.

Davayı görüşen Giresun İdare Mahkemesi verdiği kararda Bakanlığın yetersiz kadro sayısı nedeniyle red işleminin mevzuata uygun olmadığını belirterek eşleri zorunlu yer değişikliğine tabi olan personelin Sağlık bakanlığı bünyesine kurumlar arası naklen atamalarında kura şartına tabi olmayacaklarının düzenlendiği hatırlatıldı.

Mahkeme davacı hemşirenin kadro ve kura şartı olmaksızın eşinin bulunduğu ile atanması gerektiğine dikkat çekerek aksi halde çocukların varlığı ve aile bütünlüğü dikkate alındığında aile birliğinin çekilmez bir hala alacağını belirtti. Mahkeme bu nedenlerden dolayı işlemin zımmen red edilmesinin hukuka uygunluğunun bulunmadığına karar vererek işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Mahkeme kararı ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık SEN Genel Başkanı Önder Kahveci Üniversite hastanelerinde görevli personelin atama ve nakil sorununa dikkat çekerek

“ Uzun zamandır Üniversitelerde görev yapan kamu çalışanları için bir Atama ve Nakil yönetmeliği hazırlanmasını tayin ve becayiş konularında yaşadıkları sıkıntıların çözülmesini istiyoruz. Aile birliği, eğitim hakkı ve sağlık hakkı başta olmak üzere bu arkadaşlarımızın temel haklarının önüne mevzuatlarla set çekilmesi yanlıştır. Bu durum mutlaka düzeltilmelidir. Türk Sağlık-Sen olarak Üniversite Hastanesinde görevli çalışanlar için bu sorunların çözülmesi adına tüm platformlarda mücadelemizi sürdürüyoruz”

dedi.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

Ne düşünüyorsun?

üzgün hemşire

Her Okula Bir Sağlıkçı Uygulaması Ne oldu ? Son Durum

malezya sahra hastanesi

Gazze Şeridine 41 Yataklı Sahra Hastanesi Kuruluyor !