içinde

O da NeO da Ne

Lice Halis Toprak Vakfı Devlet Hastanesinin Sorunları Meclis Gündeminde !

Bu İçeriği Oylayarak Puanlayınız

Diyarbakır lice ilçesinde bulunan Halis Toprak Vakfı Devlet Hastanesinin sorunlarını DEM Parti Diyarbakır milletvekili Ceyhan Akça Cupolo meclis gündemine getirdi.

DEM Parti Diyarbakır milletvekili Ceyhan Akça Cupolo Doğu Anadolu fay hattı üzerinde bulunan Lice’de 2017 yılında özel bir mühendislik firması tarafından hazırlanan raporda Licedeki Hastanesinin kullanıma uygun olmadığı tespitinin ardından verilen soru önergesine gelen cevapta Tahkik sonuçlarına göre, güçlendirme ihtiyacı bulunan sağlık yapılarımızda güçlendirme çalışmaları yürütülmekte, yıkılması gerektiği tespit edilen binalarımızın yerine yenilerinin yapılmasına yönelik olarak projelendirme süreçleri başlatılmaktadır. Lice İlçemizde de, 25 yataklı yeni Devlet Hastanesi yapılması noktasında gerekli girişimlerde bulunulmuş olup, yatırım, Bakanlığımız 2023 yılı yatırım programına dahil edilmiştir” kararının ardından bir yıl geçmesine rağmen sorunun halen devam etmesi sebebiyle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması istemiyle meclise soru önergesi verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması istemiyle meclise verdiği 7 maddelik soru önergesinde”Deprem Analiz Raporu üstünden yedi yıl ile Bakanlığın cevabi yazısının üstünden bir yıl geçmiş, bu arada Lice Halis Toprak Vakfı Devlet Hastanesinin sorunları katmerlenerek büyümüştür. Yakınlığı nedeniyle Kulp, Kocaköy, Hani ilçelerinden gelen kimselerle beraber toplam 112 bin yurttaşa hizmet veren Hastanenin ameliyathanesi ve anestezi uzmanı varken cerrahının olmamasının akılla izah edilir bir yanı yoktur. Yanı sıra kamu hastanelerinin olağan hale gelen ekipman, sağlık personeli ve branş eksikliklerinden Lice Devlet Hastanesi de nasibini epeyce almış; ilçede bulunan sadece dört doktor, olmayan sayısız branş, tanı koymaya dahi imkan vermeyecek raddede olan ekipman eksikliği nedeniyle kamu sağlık hizmeti durma noktasına gelmiştir.

Bu bağlamda;

  1. Lice’de yeni bir Devlet Hastanesi yapımına başlanmış mıdır? 112 bin kişiye hizmet verecek büyük ilçe hastanesi için ihtiyaç analizi yapılmış mıdır?
  2. Yeni Devlet Hastanesi yapım işine başlanmışsa, ne aşamadadır? Ne zaman faaliyete geçecektir?
  3. Ameliyathanesi, anestezi uzmanı olan Lice Halis Toprak Vakfı Devlet Hastanesinin cerrahının olmamasının gerekçesi nedir?
  4. Söz konusu Hastanenin aktif branş sayısı kaçtır? Hastanenin tabip ve uzman, ebe, hemşire, tıbbi laboratuvar teknisyeni, tıbbi laboratuvar ve patoloji teknikeri, tıbbi görüntüleme teknikeri/teknisyeni, anestezi uzmanı sayısı kaçtır?
  5. Söz konusu hastanede kamu sağlık hizmeti alamadığı için Diyarbakır il merkezi hastanelerinde sağlık iş yükü oluşmakta mıdır?
  6. Son yedi yıl Lice, Kulp, Kocaköy, Hani ilçelerinden, 112 numarası sağlık acil servislerine gelen yıllara ve ilçelere göre ayrıştırılmış talep sayısı kaçtır?
  7. Yine hastane lojmanlarının bakım ve onarım çalışmaları en son ne zaman yapılmıştır? Lojmanların oturulmayacak durumda olduğu iddiaları doğru mudur?

Kaynak: pasurunsesi.com

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi

İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi Sorunlarına Yemek Sorunu da Eklendi !

üzgün hemşire

Bursa’da Psikiyatri Doktoru 3 Sayfa Yazı Yazarak İntihara Kalkıştı !