içinde

SinirliSinirli

Konya’da İstifa Eden Başhekim Yardımcısı Kurtulamadı ! Cumhuriyet Başsavcılığına..

Numune Hastanesi Başhekim Yardımcısı Hasan Hüseyin
Numune Hastanesi Başhekim Yardımcısı Hasan Hüseyin

Konya Numune Hastanesi Başhekim Yardımcısı olan şahıs, 11.12.2022 tarihinde kendisine ait olan sosyal medya hesabı üzerinden, son dönemde ülkemizin gündemini sarsan 6 yaşında evlendirilen ve 25 yaşına kadar cinsel istismara ve cinsel saldırıya uğradığı açığa çıkan mağdure H.K.G. hakkında:

‘’Aile vs zorlama yoksa, kendi iradesi ile evlenmeyi istemişse, 13 yaş konusunda kimsenin itiraz etmemesi gerekmez mi çünkü biliyoruz, o yaşta, maalesef kendi istekleri ile gayri meşru cinsellik yaşayanlar artık var Gayri meşrusuna engel ol/a/mayıp meşru yolu kapatmak hangi mantık?’’

ifadelerini kullanmış, bununla da yetinmeyip; Anayasamızda düzenlenen laiklik ve toplum huzuru ilkesine aykırı olan, suç teşkil eden söylemlerinde devam ve ısrar etmiştir.

Olayla ilgili diğer haberlerimiz: Konya’da Skandallar Başhekim Yardımcısı Yine Skandal Açıklama Yaptı ! 6 Değiş 13 Yaşında Evle..

Konudan haberdar olunmasının ardından Sendikamız Genel Sağlık-İş, şahıs ve söylemleriyle ilgili suç duyurusunda bulunmak üzere derhal çalışmalara başlamış ve 22.12.2022 tarihinde Konya Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde suç duyurusunda bulunulmuştur.

Yapılan suç duyurusunda, şahsın fiillerinin Türk Ceza Kanunu’nun 214. maddesinde düzenlenen

‘’Suç işlemeye Tahrik Suçu’’

, 215. maddesinde düzenlenen

‘’Suçu ve Suçluyu Övme Suçu’’

, 216. maddesinde düzenlenen

“Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik Etme ve Aşağılama Suçu”

ve 217. maddesinde düzenlenen ‘’Kanunlara Uymamaya Tahrik’’ Suçlarına vücut verdiği vurgulandıktan sonra;

“15 yaşından küçük bir çocuğa karşı her türlü cinsel davranışın istismar sayılacağının Türk Ceza Kanunu’nda açıkça düzenlendiği, reşit olmayan kişi ile cinsel ilişkiye girme fiilinin de yine Türk Ceza Kanunu’nda suç olarak tanımlandığı; şüpheli Başhekim Yardımcısının ise, söylemleri ile insanları bu suçları işleme konusunda teşvik ettiği, cinsel istismar suçunu normalleştirerek insanların bu suçların işlenmesi yolunda alenen tahrik edildiği; yine şüphelinin toplumun bir kesimine karşı düşmanca söylemleri ile “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik Etme ve Aşağılama” suçunu İşlediği, ‘’Çocukların’’ 13 yaşında evlenebilmeleri gerektiği söylemleri ile de ‘’Kanunlara Uymamaya Tahrik’’ suçunun maddi unsurlarını oluşturduğu”

ifade edilmiştir.

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Sendikamız Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Dr. Derya Uğur: ‘’Bilindiği üzere, ‘’erken evlilikler’’ yolu ile çocuk istismarı toplumumuzun en büyük sorunlarından birisini teşkil etmektedir. Toplumsal yapıyı, kamu düzenini bozan ve çağdışı kabul edilen bu uygulama yolu ile kız çocukları reşit olmadan; hatta kazai rüşt yaşına dahi gelmeden reşit ve çoğunlukla kendilerinden onlarca yaş büyük kişilerle evlendirilmekte; hayatları boyunca bununla mücadele etmekte ve psikolojik ağırlığını ömürlerinin sonuna kadar taşımaktadırlar.

Son dönemde, özellikle ‘’6 yaşındayken evlendirilen ve 24 yaşına kadar sürekli olarak cinsel saldırıya uğrayan H.K.G. isimli mağdurenin yaşadıkları’’ ülke gündemini adeta sarsmış ve toplumun her kesiminden yaşanan bu olaya karşı tepkiler yağmıştır. Konuyla ilgili hem Türkiye Büyük Millet Meclisi hem Türkiye Cumhuriyeti Yargı organları hem sivil toplum kuruluşları hem de halkımızın ezici çoğunluğu tepkilerini dile getirmiş; adeta ‘’tek yürek’’ olmuştur.

Ancak, elbette ki bu konuda da bazı şahıslar türemiş; suç işlemiş olmak pahasına olayın vahametini örtmek, tepkileri yumuşatmak ve kendi çağdışı fikirlerini dile getirmek ve yaymak amacı ile kabul edilemez açıklamalarda bulunmuşlardır. Hakkında suç duyurusunda bulunulan Başhekim Yardımcısı da bu kişilerden birisidir. 13 yaşındaki çocukların ‘’rızasına’’ hukuken geçerlik tanınamayacağı açık olup; çocuklarımızı bu ve benzeri zihni yaklaşımlara kurban etmeyecek; toplumda bize ihtiyaç duyulan her alanda mücadelemizi sürdürecek ve konunun takipçisi olacağız.’’

şeklinde konuştu.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

müge anlı hemşire

Müge Anlı’da Annesinin Emaneti Kardeşini Arayan HEMŞİRE Merve kardeşine Kavuştu !

süleyman girgin

TBMM’ye soru önergesi; ortaöğretim Hemşirelerinin Atanma talebi..