içinde

O da NeO da Ne

İnsanlara Kuş Gribi Bulaşır mı ?

grip haberleri 112acilfm
grip haberleri 112acilfm
Bu İçeriği Oylayarak Puanlayınız

İnsanlara kuş gribi bulaştı; virüs konusunda ne kadar endişelenmelisiniz?

Kuş gribi, yalnızca gıda tedarik zincirleri üzerindeki etkileri nedeniyle değil, aynı zamanda insanlarda enfeksiyonlara neden olma potansiyeli nedeniyle de sağlık yetkilileri için her zaman bir endişe kaynağı olmuştur. Ancak nadiren de olsa insanlara bu virüs bulaşır.

Ancak Teksas Eyalet Sağlık Hizmetleri Bakanlığı 1 Nisan’da bir kişinin kuş gribi türü olan H5N1’e yakalandığını bildirdi .

Ajans, kişinin tek semptomunun göz iltihabı olduğunu belirtti. Northeastern Üniversitesi’nde halk sağlığı uzmanı ve profesör olan Sam Scarpino’ya göre kişiye sığırlardan hastalık bulaşmıştı ve bu endişe verici bir gelişme olabilir.

Scarpino, “Kuş gribi, insan gribini düşündüğümüzden bu yana var”

diyor.

“Bu oldukça kalıcı bir sorun çünkü… her zaman insanlar da dahil olmak üzere memelilere yayılıyor. Evcil kuş popülasyonunu, kümes hayvanlarını vb. etkiliyor. Bu, başka bir salgına neden olmasından ısrarla endişe duyduğumuz bir şey ve buna dikkat ediyoruz.” çok fazla.”

Kuşlarda bulunan grip türleri çoğu zaman insanlara bulaşmaz. Bu grip öncelikle kuşların gastrointestinal sistemini etkiler; bu da virüse yönelik hücre reseptörlerinin kuşun bağırsağında olduğu anlamına gelir. Aynı hücre reseptörleri insanların alt solunum yollarında da bulunabilir.

Scarpino, “Bu, enfekte olmanın daha zor olduğu anlamına geliyor çünkü virüsün doğuştan gelen bağışıklık sistemini geçerek daha derinlere ulaşması gerekiyor” dedi.

“Fakat alt solunum yolu enfeksiyonları kötüdür ve o zaman siz de tamamen saf olduğunuz bir şeyle enfekte olursunuz ve bağışıklık sisteminiz kontrolden çıkar.”

Bu enfeksiyonlar aynı zamanda yüksek ölüm oranlarıyla hafiften şiddetliye kadar değişebilir. Ancak virüsün yayılma şekli göz önüne alındığında genellikle kuşlardan insanlara bulaşmaz.

Scarpino,

“Temelde 1918’e ve muhtemelen 1918 öncesine kadar uzanan her modern grip salgınının kökeninde kuş gribi vardı” dedi. “Ancak kuş gribinin, insanlarda bir salgına yol açmadan önce bir ara konakçıda zaman geçirmiş olması neredeyse kesin.”

Bu durumda virüs, muhtemelen aracı konakçı olarak görev yapan sığırlarda bulundu. Spesifik varyant H5N1, insanlardan daha sık bulunan bir varyanttır.

Bu kuş gribi aynı zamanda deniz kuşlarından foklara ve deniz aslanlarına da sıçradı ve dünya çapında binlerce kişinin ölümüne neden oldu.

Scarpino , türler arasındaki sıçramanın yanı sıra bu özel türün insanlara yönelik oluşturduğu riskin halk sağlığı yetkililerinin durumu izlemesinin nedeni olduğunu söyledi.

Scarpino, “Bu konuşmayı yapmamızın nedeni, herkesin kuş gribinden insan gribine geçişin yol açabileceği bir pandemi olasılığından endişe duymasıdır” dedi. “İnsan sağlığı açısından endişe düzeyi düşük. … (Fakat) her şeyin şu anda olup bittiğine dair endişem eşi benzeri görülmemiş bir durum.”

Scarpino, tarihsel olarak şu ana kadar sığırlarda çok fazla kuş gribi vakasının yaşanmadığını söyledi. Bu durum bir tesadüf olabilir ve bu yıl sığır hareketlerindeki bazı değişikliklerin sonucu olabilir.

Enfeksiyonun insanlara yayılma ihtimali olan bir şey olup olmadığı, sığırlara neyin yayılmasına neden olduğuna ve inekler bunu birbirlerine yayıyorsa ne olacağına bağlıdır.

Scarpino, gribe yakalanan kişinin yalnızca göz semptomları göstermesinin umut verici olduğunu, çünkü bunun virüsün kolayca bulaşmayabileceğini gösterdiğini söyledi. Ancak Scarpino, halk sağlığı yetkililerinin insanlara yönelik riski değerlendirmek için hastalığın büyükbaş hayvanlara nasıl ve neden yayılıp yayılmadığını belirlemesi gerektiğini söyledi.

“Bunun sadece kötü şans olması mümkün” dedi. “Teksas’ta olağandışı bir şeyin gerçekleşmiş olması kesinlikle mümkün. Sorun şu ki… Olan bitenin sadece kötü şans olması dışında gerçekten ikna edici bir açıklaması görmedim. Bir şeyin kötü şans olduğunu ummak iyi bir halk sağlığı politikası değildir. İneklerin daha çok atlara benzediğini varsayıyoruz, bu da kuş gribine karşı biraz daha duyarlı oldukları anlamına geliyor ve dolayısıyla bu büyük bir risk değil ancak bu varsayımın test edilmesini isterim.”

Scarpino, pastörizasyonun virüsün süt ürünlerine bulaşmasını önlediğini söyledi . Ancak enfeksiyonlar arzda düşüşe neden olarak fiyatlarda artışa neden olabilir.

Northeastern Üniversitesi’nde gıda politikası alanında doçent ve gıda güvenliği uzmanı olan Darin Detwiler, “Gıda tedariki açısından bakarsak, bunu önlemek için kümes hayvanlarının nasıl büyük miktarda itlaf edildiğinden bahsettik” dedi. “Bu, tedarik sistemlerimizde aksamalara neden oluyor, sektörde ekonomik kayıplara neden oluyor ve tüketiciler bu ürünlere daha fazla para ödüyor.”

Ditwiler, kuş gribinin yayıldığı bazı bölgelerden gelen gıda ürünlerine de yasak getirilebileceğini söyledi.

Ancak genel olarak ortalama bir insanın kuş gribi konusunda endişelenmek için henüz bir nedeni olmadığını söyledi.

Ditwiler, “Hayvanlarla etkileşime girmiyorsanız endişelenmenize gerek yok” diye ekledi. “Her zaman olduğu gibi, tüketicilerin bilinçli kararlar vermesi ve her zaman güvenilir kaynaklardan yiyecek satın alması gerektiğini düşünüyorum. Nehrin aşağısındaki ilçe otoyolunda bir adamın kamyonetinden et satın almayın. Şimdi zamanı değil.”

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

ramazan bayramı

Hayırlı Bayramlar ! Ramazan Bayramı Ve Önemi Nedir ?

Elektronik Sigara İçenler Dikkat !

Pasif sigara içimini kalp ritmi bozukluğuna Sebep olabilir !