içinde

sevdimsevdim

Hemşire, Doktor kim ne kadar Maaş alacak? Memur ve Memur Emeki Zamlı Maaşları !

Hemşire, Doktor kim ne kadar Maaş alacak? Memur ve Memur Emeki Zamlı Maaşları !
Hemşire, Doktor kim ne kadar Maaş alacak? Memur ve Memur Emeki Zamlı Maaşları !
Bu İçeriği Oylayarak Puanlayınız

6 aylık enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı ile beraber tüm emekli ve memur maaşları artacak. Memur zammı temmuz ayı başında

3 Haziran Pazartesi günü TÜİK Mayıs ayı enflasyon rakamını duyuracak. Böylece 5 aylık fark netleşecek. 3 Temmuz Çarşamba günü de Haziran ayı enflasyonu açıklanacak. Bu rakamla beraber 16 milyon emeklinin ve 4 milyon memurun alacağı maaşlar kesinlik kazanacak.

Emekli ve memurlar her yıl 2 kez Ocak ve Temmuz dönemi olmak üzere zam alıyor. SSK, Bağ-Kur emekli zammı 6 aylık enflasyon oranı kadar olurken, memur ve memur emeklisi 6 aylık enflasyon farkına ilaveten toplu sözleşme zammı alıyor.

Memur enflasyon farkı burada 6 aylık enflasyon oranından bir önceki toplu sözleşme zammının arındırılmış halini ifade ediyor. Ocak döneminde memur toplu sözleşme zammı yüzde 15 olarak uygulanırken bu rakam temmuz döneminde yüzde 10 olarak hesaplanacak.

4 AYLIK ENFLASYON YÜZDE 18,72

Nisan ayında TÜFE aylık bazda %3,18, yıllık bazda 17 ayın zirvesine yükselerek %69,80 oldu ve Tüketici Fiyat Endeksi 2207,50’ye yükseldi. Bu rakamlara göre emekli ve memur zammı tablosu şöyle oluştu:

4 aylık enflasyon: Yüzde 18,72
4 aylık SSK, Bağ-Kur emekli zammı: Yüzde 18,72
4 aylık memur enflasyon farkı: Yüzde 3,23
4 aylık memur toplu sözleşme zammı: Yüzde 10
4 aylık enflasyon farkı dahil zam oranı: Yüzde 13,56
Yani bundan sonraki enflasyon sıfır çıksa dahi bu rakamlar kesinleşmiş oldu. Mayıs ve haziran ayı enflasyonun duyurulması sonrası zam oranı yükselecek.

6 AYLIK ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜZDE 25,46
Merkez Bankası’nın ekonomistlerle gerçekleştirdiği Mayıs ayı Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlandı. Buna göre enflasyonun mayıs ayında yüzde 3,04 haziran ayında da bu rakamın yüzde 2,56 olacağı tahmin edildi.

Bu tahminlere göre; Tüketici Fiyat Endeksi’nin 2332,84’e yükselmesi bekleniyor. Yani Ocak-Haziran döneminde 6 aylık enflasyon oranı yüzde 25,46 olacak.

İşte beklentilere göre hesaplanan emekli ve memur maaş zammı tablosu:

  • 6 aylık enflasyon: Yüzde 25,46
  • SSK, Bağ-Kur emekli zammı: Yüzde 25,46
  • 6 aylık memur enflasyon farkı: Yüzde 9,09
  • Memur toplu sözleşme zammı: Yüzde 10
  • 6 aylık memur ve memur emeklisi zam oranı: Yüzde 20

4 aylık kesinleşen enflasyon farkı ve 6 aylık enflasyon beklentisine göre memur, memur emeklisi, 65 yaş, engelli ve evde bakım maaşı başta olmak üzere sosyal destek ödemeleri için hesaplar netleşti:

6 aylık enflasyonun beklentiler doğrultusunda gelmesi durumunda en düşük memur maaşı 39 bin TL’yi aşacak. Memur emeklisinde taban aylık ise 17 bin 500 TL’nin üzerine yükselecek. Ortalama memur maaşı da 44 bin-44 bin 500 TL bandında olacak.

Kaynak: SABAH

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

Doktor: Psikiyatrinin Pozitif Bilim Olduğuna Dair İnancımı Kaybettim !

Doktor: Psikiyatrinin Pozitif Bilim Olduğuna Dair İnancımı Kaybettim !

Doç. Dr. Kader Uğur

Uzmanından Tiroit hormonlarının eksikliği veya fazlalığı !