içinde

O da NeO da Ne

Hemşire Açığı Türkiye’yi Geride Bırakıyor

Birlik Sağlık Sen İzmir Şube
Birlik Sağlık Sen İzmir Şube
Bu İçeriği Oylayarak Puanlayınız

Birlik Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı Berna Boran, 12 Mayıs Hemşireler Günü’nde hemşirelerin karşılaştığı sorunları ve taleplerini dile getirdi.
12 Mayıs Hemşireler Günü‘nde Birlik Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı Berna Boran, hemşirelerin yaşadığı sorunları ve taleplerini dile getirdi. Boran, hemşirelik mesleğinin kutsal ve onurlu bir meslek olduğunu vurgulayarak, hemşirelerin sağlık sisteminin olmazsa olmazı olduğunu söyledi.

Hemşire Açığı Türkiye’yi Geride Bırakıyor
BORAN, Türkiye’de 100 bin nüfusa düşen hemşire sayısının 310 olduğunu ve bu durumun İtalya, Hollanda, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri gibi gelişmiş ülkelerin çok gerisinde kaldığını açıkladı. Bu durumun hemşirelerin iş yükünü artırdığını ve hasta bakımı kalitesini düşürdüğünü ifade etti.

Hemşireler TükeniyorFazla mesai, uzun çalışma saatleri ve aşırı iş yükü, hemşirelerin tükenmişlik sendromu yaşamasına neden oluyor. Hastanelerde kreş imkanlarının yetersizliği ve çalışma ortamındaki eksiklikler de hemşirelerin yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor.

Şiddete Maruz Kalıyorlar
Hemşireler, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin en çok hedef alınan gruplarından biri. Bu durum, hemşirelerin çalışma motivasyonunu düşürüyor ve meslekten soğumalarına yol açıyor.

Hemşirelik Mesleğinin İtibarı Kayboluyor
BORAN, hemşirelik mesleğinin son yıllarda itibar kaybettiğini ve bunun da hemşirelerin motivasyonlarını olumsuz etkilediğini söyledi. Hemşirelerin sağlık personeli olarak değil, yardımcı sağlık personeli (YSP) olarak görülmesi bu durumun en önemli nedenlerinden biri.Birlik Sağlık Sen Çözüm Öneriyor
Birlik Sağlık Sen, hemşirelik mesleğinin kaybettirilen itibarının yeniden kazandırılması için mücadele ediyor. Sendika, hemşire sayısının artırılması, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve şiddete karşı caydırıcı önlemlerin alınması gibi taleplerde bulunuyor.

Hemşireler Günü Kutlaması
BORAN, 12 Mayıs Hemşireler Günü’nde tüm hemşirelerin gününü kutlayarak, bu zor koşullarda özveriyle çalışan hemşirelere teşekkür etti.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 100 yataklı misafirhane !

sağlık bakanlığı

117.Dönem Devlet Hizmeti Yükümlülüğü Kurası İlanı