içinde

Hayvandan insana Kalp Nakli Yapan Doktor Açıkladı ! Neden Olmadı Nasıl Olur ?

 ABD’de domuzdan insana ilk kalp naklini gerçekleştiren ekibin başındaki isim olan Maryland Üniversitesi Kardiyak Zenotransplantasyon (hayvandan kalp nakli) ekibi direktörü Dr. Muhammed Mansur Muhiddin Türkiye’ye geldi.

Antalya’da gerçekleştirilen 17’nci Kalp ve Damar Cerrahisi Kongresi’ne katılan Dr. Muhammed Mansur Muhiddin, meslektaşlarına eğitim verirken Hürriyet’e de özel açıklamalarda bulundu.

2 YIL İÇİNDE YAPARIZ

“Domuzdan nakil yaparken bazı genleri modifiye ederek insana uygun hale getirdik. Burada hayvandan nakil olacak hastalar öncelikli olarak ‘insandan nakil olmaya uygun olmayan’ hastalar olmak zorunda. Yani başka hiçbir tedavi seçeneği kalmamış, uygun kalp çıkmasını bekleyecek kadar da vakti olmayan hastalar seçiliyor.
İlk hastamız olan David Bennett’ı kaybettik ancak bu süreçte, domuzdan kalp naklinin başarılı olacağına dair umutlarımız yeşerdi. Bennett’ın durumu çok ağırdı ve başka ek hastalıkları nedeniyle bazı ilaçları kesmek zorunda kaldık. Örneğin vücudun organı reddetmesini engellemesi için bağışıklık baskılayıcı ilaçlar veriyoruz ancak bu ilaçları kesmek zorunda kaldığımız için hayatını kaybetti. Her gün dünyanın çeşitli yerlerinden onlarca e-posta alıyorum. İnsanlar hayvandan kalp nakli için gönüllü olmak istiyor. Bu sefer David Bennett kadar durumu ağır olmayan bir hasta seçerek nakil yapacağız.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

Kuzenini Öldürmüştü ! O Doktor Cezaevinde..

İngiltere Sağlık Çalışanları Gelsin Diye Vize Şartlarını Esnetti de Esnetti !