içinde

Hatay Sendika Temsilcisinin Hemşire Eşi Hastane Enkazında Vefat Etmişti , Davacı !

birlik sağlık sen vefat eden hemşire eşin arkasından,
birlik sağlık sen vefat eden hemşire eşin arkasından,

Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan Hatay Eğitim Araştırma Hastanesi ek hizmet binası enkazında hemşire eşini kaybeden Birlik Sağlık Sen Hatay Temsilcisi Abdullah Gül, Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’na hastanenin depreme dayanaksız raporu olmasına rağmen faaliyetine devam etmesinde sorumluluğu bulunan kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Depremin ardından İzmir’e yerleşen Gül, 11 yıl önce hastane binasının fay üstüne yapıldığı uyarısını defalarca yaptıklarını belirterek,

“O hastaneyi yine de oraya yaptılar”

dedi.

12 yıldır Hatay Eğitim Araştırma Hastanesi’nde sağlık memuru olarak çalışan Birlik Sağlık Sen Hatay İl Temsilcisi Abdullah Gül, depremde Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi ek binasının yıkılması sonucu enkaz altında kalan hemşire eşini kaybetti. Depremin ardından İzmir’e yerleşen Gül, bugün Birlik Sağlık Sen Genel Merkezi’ni ziyaret etti.

Gül, burada yaptığı açıklamada, hastanenin depreme dayanıksız olduğuna ilişkin raporlar olmasına karşın faaliyetine devam ettirildiğini belirterek, yetkililer hakkında Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.

“Depremin beşinci gününe kadar ekipler yetersizdi”

Depremin beşinci gününe kadar ekiplerin yetersiz olduğunu belirten Abdullah Gül,

“Eşim Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi ek hizmet binasında depremde hayatını kaybetti. Bu süreçte birçok imkansızlıklarla boğuştuk. Kurumumuzda bize yardımcı olan kimse olmadı. Kendi imkanlarımızla birçok insanın hayatını kurtardık. Süreçte bize gönderilen ekipler depremin beşinci gününe kadar hep yetersizdi. Ve bununla birlikte yetmişin üstünde hayatımızı kaybettik. Sürecin yedinci günü öğleden sonra sadece sağlık müdürümüz geldi. O da uzaktan bizi seyredip geri gitti. Hiçbir şekilde yardımını görmedik”

dedi.

“Binanın betonarmesinde deniz kabuğu vardı”

Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 2006 yılından beri depreme dayanıksız olduğu yönünde rapor olmasına rağmen faaliyetinin sürdürüldüğüne dikkat çeken Abdullah Gül, şunları söyledi:

“Hastanemizin 2006 yılından bu yana depreme dayanıksızlık raporu var. Bununla ilgili aralıklarla yapılan çalışmalarda da depremin dayanıksız olduğu ortaya konuldu. 2006’dan bugüne kadar depreme dayanıksız raporu olmasına rağmen hastanenin faaliyette olmasından dolayı eşimle birlikte 70’in üzerinde insan hayatını kaybetti. Bu süreçle ilgili Muğla Başsavcılığı’na o binanın yapımını üstlenen müteahhit ve depreme dayanıksız olmasına rağmen hala faaliyette sunulmasını uygun gören yöneticiler hakkında suç duyurusunda bulunduk. Binanın betonarmesinden, deniz kabuğundan tutun 10-15 santim büyüklüğünde taşlara varana kadar. Birçok normal yapıda bulunmaması gereken betonarmenin sonucuna şahitlik ettik. Demirlerinin yanlış bağlantılarının yapıldığını, eksik yapıldığına şahitlik ettik. Oradaki bilirkişideki arkadaşlarla birlikte.”

“Yetkilileri 11 yıl önce uyardık, sesimizi duymadılar”

Birlik Sağlık Sen olarak yetkilileri 11 yıl öncesinden uyardıklarını belirterek Gül, şunları dile getirdi:

“Biz bunu sendika olarak 2010, 2011 ve 2012 yıllarında yeni devlet hastanemizin şu andaki bulunduğu konumda fay hattının üzerine yapıldığından dolayı yapılmasın diye basın açıklamalarımız oldu. Eylemlerimiz oldu. Pankartlarımızı açtık. Bu 2012 yılında açtığımız pankartımız ‘Kampüs hastane projemiz, ölüm projemiz olmasın’ diye bundan 11 yıl önce uyardık biz insanları. Yetkilileri uyardık. Platformlar oluşturduk. Sivil toplum örgütleriyle ortak hareket ettik. Ama bir türlü o dönemin yetkilileri sesimizi duymadı, o hastaneyi yine de oraya yaptılar. Bu hastane fay hattının üzerine olduğu için şu anda yıkılma kararı verildi. 6 yıllık hastanemize yıkılma kararı verildi. Hatay’da Kırıkhan Devlet Hastanesi, Hatay Devlet Hastanesi, Hatay Eğitim Araştırma Hastanesi, ek binası, Mustafa Kemal Üniversitesi, bunların hiçbiri şu anda kullanılamaz durumda. Ayrıca İskenderun Devlet Hastanesi’nin ek binası da kullanılamaz durumda. Çadır hastanelerle idare edilmektedir şu anda. Bu sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız. Bundan sonra olayların başka illerde başka vatandaşlarımız bu acıları yaşamasın diye sonuna kadar bu mücadeleyi vereceğiz ve sendikamız olarak da takipçisi olacağız.”

kaynak:T24

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

Ne düşünüyorsun?

fahrettin koca deprem

Bakan Fahrettin Koca ‘1 DAKİKA 53 SANİYE İÇİN ÖZÜR DİLERİM’

DOKTOR ŞAHİN TALUS

KOCAELİ AKP İL BAŞKANI DOKTOR ŞAHİN TALUS OLDU !