içinde

O da NeO da Ne

Hastane Randevuları Kara Borsaya Düştü !

MHRS RANDEVU
MHRS RANDEVU

112AcilFm – “Ya bir yol bul, ya bir yol aç, ya da yoldan çekil.” Konfüçyüs

Evrensel Gazetesi’nin haberine göre, Türkiye’de hastanelerden randevu alınamaması nedeniyle vatandaşlar randevularını satmaya başlamış.

Habere göre yeni randevunun açılmadığı nöroloji bölümünden randevu almak istenilmesi üzerine; 1-2 hafta sonrası için nöroloji polikliniğinde muayene için bir ücret ödenmiş.

Ama bu fiyatların sabit olmadığını, talep edilen uzmanlık alanlarına göre yani piyasasına göre artıp azaldığını anlıyoruz. Ödeme önceden yapılıyor, sonuç ise neredeyse garantili gibi belirtilmiş. Randevu alabilmek için aylarca beklemek zorunda kalan hastalar için bu durum ‘makul’ bir çözüm gibi gözüküyor. Down Sendromlu çocuğu için İstanbul’a komşu bir ilin Şehir Hastanesine belli bir ücret vererek, İstanbul’da yaşayan bir baba çocuğuna randevu bulabilmiş. İsterseniz şöyle bir İnternet sitelerinin bu konudaki şikayet paylaşımlarına göz atabilirsek; bu sitelerde alınamayan randevu yakınmalarından geçilmediğini görürüz.

“Hamileyim düşük tehlikem var İken, ilgili doktor Perinatoloji Bölümüne sevk etti. Fakat 182’den de MHRS’den de doktor randevusu alamadım” şeklinde paylaşıldı.

Neden olarak ilgili doktorun istifa etmiş olduğunu öğreniyoruz. Bu daha bir acı!

Koskoca Urfa’da hastalara bir hekimin tek başına baktığı belirtilmiş.

Diş Hekimliğinde yaşadıklarını anlatıp, randevu alamadığını yazmış.

“Dişime kanal tedavisi yapılması gerekiyor; Eskişehir Diş Hekimliği Fakültesi için günlerdir Endodonti randevusu alamıyorum. Her gün gece 24’de internetten deniyorum ama, 3 kişilik açılıyor ve saniyeler içinde doluyor. Acil bir şeyler yapılmasını istiyorum. Doktor bekliyorum ama günlerdir bir randevuyu alamıyorum cidden saçmalık. Lütfen gereğini yapın!..”

demiş.

Bir kanser hastası ise İstanbul Bakırköy’de onkoloji servisinden randevu alamadığını belirtiyor.

“Bakırköy devlet onkoloji bölümüne geçen seneden beri randevu alamıyorum. Mart ayında gittiğimde 182’den randevulular geliyor, kabul etmiyoruz deniliyor. MHRS den sürekli bakmaktayım. Fakat hiç randevu yok. Nasıl bir sistem bu acaba? Önceden orada tedavilerde destek olunuyordu. O da yok. Kısacası olun denilen bir sistemde yasamaya ve olmaya çalışıyoruz”

demiş.

Kimi hastaların ise randevu aldığı halde, hastaneye gittiğinde doktorun hastanede olmadığını, ancak 15 gün sonrası için tekrar randevu alması gerektiğini söylediler.

“Zar zor iki hafta önce randevu aldığım Diş Hekimliği Bölümü Polikliniğinde son bir gün kala, Diş Hekiminin beklenmedik bir işi çıktığı için, 182 tarafından aranıp randevumun iptal edildiği bildirildi”

demiş.

Neye göre işliyor bu sistem”diye yakınmış…

“Haftalar öncesinden bugüne randevu alıp randevu saatimde orada oluyorum. Sekreter doktorun bugün burada olmadığını söylüyor. Ve üstelik 15 gün sonrası İçin randevu alamıyorum. Ceza veriliyor. Kimin hatasının bedelini ödüyorum acaba? Acil bir sağlık sorunum var ve ben randevulu hastaneye gidemiyorum. MHRS’nin yaptığı bir hatadan dolayı. Sekreter MHRS’nin hatası deyip aradan çekilerek, başka doktora sevk ediyor.

Başka bir hasta ise;

“MHRS Uygulamasından randevu talebi oluşturdum, ancak 06.10.2023 tarihinde 09:17’den başlayarak 09:51’e kadar 5 adet mesaj ve uygulama mesajı olarak talebime uygun randevu oluşturulmuştur. Lütfen sisteme girerek kontrol ediniz. Ancak her seferinde uygulamaya girdiğimde randevu olmadığını görüyorum. Alo 182’yi aradığımda açık randevu görülmediğini söylediler. Uygulama ve 182’den gelen yalan mesajlardan bıktım”

demiş.

Kimi zamansa randevu alan hastalar hiç randevularına gitmemiş. Bu oranda bayağı yüksekmiş..

Kaynaklar: *Evrensel Gazetesi (Nisa Sude Demirel/İstanbul), *Şikayet Var Sitesi, * Denizli İl Sağlık Müdürlüğü Resmî İnternet Sitesi, *İndependent Türkçe.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

Ne düşünüyorsun?

AFSÜ Hastanesi ATSO Spor Oyunlarında Futbolda İkinci Oldu !

AFSÜ Hastanesi, ATSO Spor Oyunlarında Futbolda İkinci Oldu !

"Hastayı monitörize ederek de yaşamsal faaliyetlerini takip ettik. Kontrollü bir şekilde sabaha kalmadan hastanın naklini sağladık"

Gece de Hizmet Veren Ambulans Uçaklar 24 Saat Hasta Sevki Sağlanıyor !