içinde

SinirliSinirli

Halkı, Sağlık çalışanlarına karşı kin ve düşmanlıkla dolduran İl Başkanına Suç Duyurusu !

İyi Parti Sinop İl Başkanı Yılmaz Şanlan
İyi Parti Sinop İl Başkanı Yılmaz Şanlan

İyi Parti Sinop İl Başkanı, kişisel sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarda “üzülerek belirtmeliyim ki kapıda çocuk kucağında bir anne sıra beklerken, doktor hemşireleri yanına alıp sigara keyfi yapamaz.

Derdini anlatmaya çalışan yaşlı teyzeye, amcaya hiç kimse fırça atamaz.

Hastalar kapı önlerinde perperişan beklerken hastane personeli, doktoru, hemşiresi mesai saatleri içinde doğum günü partileri, altın günleri yapamaz. Hele hele hastanede çapraşık aşk meşk ilişkileri hiç kimse yaşayamaz. Hastaneyi Brezilya dizilerine çevirdiniz.

Buradan yeni gelen Sağlık İl Müdürüne sesleniyorum, çat kapı hastaneleri gezip haber yaptırmanız güzel, fakat çözüm üretemedikten sonra hiçbir anlam ifade etmez, sadece göz boyamak, şov yapmak olur’’ şeklinde açıklamalarda bulunmuştur.

Sağlık çalışanlarına şiddetin her geçen gün arttığı ülkemizde, İyi Parti Sinop İl Başkanı’nın “haddini aşan” söylemlerinin, sağlık çalışanlarına yönelik “hakaret” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlarını oluşturması nedeniyle Sendikamız Genel Sağlık-İş tarafından, Sinop Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde suç duyurusunda bulunulmuştur.

İyi Parti Sinop İl Başkanı’nın, hakaret içerikli, ayrımcı, ayrıştırıcı, ötekileştirici, bir kesimi, sağlık çalışanlarına karşı kin ve düşmanlıkla dolduran, “gerçekle uzaktan yakından ilgisi bulunmayan”, net bir şekilde sağlık çalışanlarının onur, haysiyet ve saygınlığını hedef alan söylemleriyle ilgili, TCK’nın 125. maddesinde düzenlenen “Hakaret” ve TCK’nın 216. maddesinde düzenlenen “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama” suçlarıyla ilgili olarak, gerekli soruşturmanın yapılarak, şüpheli hakkında kamu davası açılmasına karar verilmesi talep edilmiştir.

Sistemli bir şekilde sağlık hizmeti sunmak için canla başla çalışan, bu uğurda ailesinden ve özel hayatından fedakârlık yapan sağlık çalışanlarına karşı “son günlerde” benzer söylemlerin arttığı gözlemlenmekte; bu yolla sağlık çalışanları, siyasiler tarafından kendi ikbal ve çıkarları için kullanılmaya, politik malzeme yapılmaya çalışılmaktadır.

Bilindiği üzere, sağlık çalışanları, hemen her gün mesai saatlerinin üzerinde “aşkın çalışma” denilen; Anayasa’nın 50. maddesi ile “Dinlenmek, çalışanların hakkıdır.” şeklinde her çalışan için açıkça tanınmış bir temel hak olan “dinlenme hakkına” aykırı şart ve saatlerde çalışmakta, bu çalışmalarının karşılığını ise çoğu zaman alamamaktadır.

Genel Sağlık-İş olarak, sağlık çalışanları üzerinden siyaset yapılmasını kabul etmiyor, tıpkı somut olayda olduğu gibi “sağlık çalışanları” aleyhine “hakaret” içerikli söylemlerde bulunarak, kamuoyu nezdinde sağlık çalışanlarını rencide eden herkes hakkında gerekli adli sürecin yürütüleceği, hukuk mücadelesinin verileceği hususunda tüm üyelerimiz ile sağlık çalışanlarını temin ederiz.

Sağlık çalışanlarının hedef gösterilmesini kınıyor, İyi Parti Sinop İl Başkanını istifaya davet ediyoruz.
Derya Uğur
Genel Sağlık-İş Genel Başkanı

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

Engelsiz Acil Servis

“Engelsiz Acil Servis”

hemşire para

2023 HEMŞİRE MAAŞI NE KADAR OLDU? ZAMLI SAĞLIK ÇALIŞANLARI MAAŞLARI