içinde

AğlamakAğlamak

Gazze için Acil ilaç ve tıbbi sarf malzemeleri gerekli !

Gazze için Acil ilaç ve tıbbi sarf malzemeleri gerekli !
Gazze için Acil ilaç ve tıbbi sarf malzemeleri gerekli !
Bu İçeriği Oylayarak Puanlayınız

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı bugün (Pazar) hastanelerde acil hizmetler, ameliyatlar ve birinci basamak sağlık hizmetleri için gerekli olan ilaç ve tıbbi sarf malzemelerinde ciddi bir eksiklik olduğu uyarısında bulunarak bunların hacminin neredeyse ‘sıfıra’ indiğini bildirdi.

Bakanlık, söz konusu durumun hastaların hayatını tehdit ettiğini belirtti.

Bakanlık, tüm insani yardım kuruluşlarına, Birleşmiş Milletler’e (BM) ve uluslararası örgütlere ‘İsrail’in devam eden saldırganlığı ve Gazze Şeridi’nin tüm sınır kapılarını işgali ışığında’ ilaç ve malzeme sağlamak için çalışma çağrısında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, İsrail’in son tahliye emirlerinin ve yoğun bombardımanın sivillerin hayatını ‘ciddi tehlikeye’ attığını söyledi.

Ghebreyesus X platformundaki hesabından yaptığı açıklamada, “Gazze Şeridi’nde temel ilaç ve yakıt tedariki son derece düşük ve güvenlik kısıtlamaları nedeniyle hareket kısıtlı” dedi.

Gazze’nin kuzeyindeki Kemal Advan Hastanesi yakınlarındaki askerî harekât ve yoğun bombardımanla ilgili endişelerini dile getiren Ghebreyesus, “Gazze’nin kuzeyindeki Kemal Advan Hastanesi yakınlarındaki yoğun çatışma haberleri ve hastaneye artan yaralı akını, hastanenin sınırlı bakım kapasitesi göz önüne alındığında son derece endişe verici. Gazze Şeridi’ndeki durumu tarif etmekte zorlanıyoruz. Artık oradaki siviller için ateşkes ve barış zamanı geldi” ifadelerini kullandı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne yönelik savaşında ölen Filistinlilerin sayısının 35 bin 456’ya, yaralı sayısının ise 79 bin 476’ya yükseldiğini duyurdu.

Kaynak: turkish.aawsat.com

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

Türkiye Özofagus Atrezisi Çocuk ve Aile Destek Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Celal Boratav

Uzmanından Bebeklerde özofagus atrezisi hakkında önemli bilgiler !

Selcan Tulgar

İl Sağlık Müdürlüğü çalışanı Selcan Tulgar ve Ailesi Kazada Vefat Etti !