içinde

sevdimsevdim

Ertesi gün hapı ne zaman alınır? 2024

kadın ilaç
kadın ilaç

Genellikle korunmasız seks yaptanlar veya prezervatifiniz yırtıldıysa ve hamile kalma konusunda endişelenenlerin google aracılığı ile sorguladıkları Ertesi gün hapı ne zaman alır? cevabı haberimizde..

Korunmasız seks yaptıysanız veya prezervatifiniz yırtıldıysa, ertesi gün hapı hamileliğin başlamasını engelleyebilir. Seks yaptıktan sonraki 72 saat (3 gün) içinde alınmalıdır ve ne kadar erken alınırsa o kadar etkili olur.

İçerik Başlıklarımız

Acil Ertesi gün hapı nasıl alınır ?

En yaygın acil kontrasepsiyon yöntemi, bir hap veya iki hapın birlikte alınmasından oluşur. Bu yöntem beklenen gebeliklerin yaklaşık yüzde 85’ini önler.

Acil durum hapına bir zamanlar ‘ertesi gün hapı’ deniyordu. Tüm acil kontraseptifler, korunmasız cinsel ilişkiden sonra ne kadar erken alınırsa o kadar etkilidir.

Birden fazla kombine doğum kontrol hapından oluşan başka acil kontraseptifler de vardır. Bunlar artık önerilmemektedir çünkü daha az etkilidirler ve daha fazla yan etkiye sahiptirler.

Ertesi Gün Hapı yan etkisi var mı?

Yan etkiler nadirdir ancak bazı kadınlarda mide bulantısı veya vajinal lekelenme görülür.

Ertesi Gün Hapı nereden Nasıl alınır ?

Ertesi Gün hapı yerel eczacınızdan alabilirsiniz. Eczacı, her zamanki doğum kontrol yöntemlerinizi, acil kontrasepsiyona ihtiyaç duyma nedeninizi, korunmasız cinsel ilişkiden bu yana geçen saatleri ve adet döngünüzle ilgili bilgileri sorabilir. Bu ve diğer sorular acil kontrasepsiyonun sizin için güvenli olmasını sağlamak içindir. Eczacılar sadece acil kontrasepsiyon değil, birçok ilaç çeşidini dağıtırken sorular sorarlar.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

112acilfm sağlık bakanlığı haber

SAĞLIK BAKANLIĞI 8 BİN PERSONEL ALIMI KURA TARİHİ NE ZAMAN ?

Sağlık Personeli, Hastaneden 3 milyon değerinde tıbbi malzeme çaldı !

Sağlık Personeli, Hastaneden 3 milyon değerinde tıbbi malzeme çaldı !