içinde

Engelli Çocuğun İdrar kesesinden bezelye büyüklüğünde 475 taş çıkarıldı !

ameliyat
ameliyat
Bu İçeriği Oylayarak Puanlayınız

Karabağlar, İzmir‘de, ayrık omurga olarak da söylenen spina bifida hastası olarak doğan ve 4 yaşındayken mesane genişletme ameliyatı geçiren 12 yaşındaki bedensel engelli çocuğun idrar kesesinde meydana gelmiş bezelye büyüklüğündeki 475 taş operasyonla alındı.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Çocuk Cerrahisi Eğitim Görevlisi Prof. Dr. Arzu Şencan‘ın başında olduğu ekip tarafınca gerçekleştirilen ameliyatta, çocuğun idrar kesesinde oluşmuş her biri 6 ila 7 milimetre çapında 475 taş, başarıyla alındı.

“Bunca yıllık meslek hayatımda bir hastanın mesanesinden bu kadar çok taş çıkardım; tam 475 taş”


Prof. Dr. Arzu Şencan, spina bifida hastası olarak doğan çocukların önemli ölçüde görülen mesane darlığı sorunu da ortaya çıktığını ve bu sorunun yama yöntemiyle gerçekleştirilen operasyonlarla mesane genişletilerek giderildiğini aktardı.

Bu operasyonu geçirmiş olanların önemli ksımında mesane taşı rahatsızlığının da görüldüğünü anlatan Prof. Dr. Şencan, şu söylemlerde bulundu;

“Bu hastamızda da durum gelişmiş ancak ilginç olan kısım çok sayıda taşın burada gelişmiş olması. Bizim için de idrar kesesinden bu kadar taş çıkarma vakası ilk oldu. Bunca yıllık meslek hayatımda bir hastanın mesanesinden bu kadar çok taş çıkardım. Saydık 475 adet bezelye büyüklüğündeki taşlar, idrar torbasının tama yakınını doldurmuştu.

Ameliyatın başında ışıklı boruyla idrar kanalına girdik, taşlar kırılır mı diye baktık. Sonra açık ameliyatla mesaneyi küçük bir kesiyle açıp, içinden taşları temizledik. Bu hastanın mesanesi daha önce yama yöntemiyle genişletildiği için o yamanın bozulmamasına dikkat etmemiz gerekiyordu. Küçük bir kesiyle tüm taşları çıkarmamız mümkün oldu.”

Tedavi gören hastaların sağlık durumunun iyi olduğunu dile getiren Prof. Dr. Şencan,

“Ameliyat olmasaydı idrar torbasının hacminin hemen hemen tamamını dolduran taşlar enfeksiyona neden olurdu. O taşlar oradan çıkmasaydı hastayı enfeksiyondan kurtaramazdık.”

dedi.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

hapis

“İlaç yazma” Tartışması Hasta Yakınına 15 Yıla Patlıyabilir !

kpss

KPSS-2022/11 Sağlık Bakanlığı sözleşmeli pozisyonlarına yerleştirme SONUÇLARI