içinde

Elektronik Vaka Sistemi (EVS) nedir ? 112Acil Tabletten vaka alma..

112acil tablet vaka
Bu İçeriği Oylayarak Puanlayınız

Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Elektronik Vaka Sistemi (EVS) Projesi, 48 ilde kullanılmaya başlandı.

Elektronik Vaka Sistemi sayesinde sağlık ekipleri, artık daha kısa sürede hastaya ulaşabilecek. Hastaya ait verileri dijital ortamda kayıt altına alan bu sistem, hem hastaya müdahale süresini kısaltacak hem de acil yardım ekiplerinin işini kolaylaştıracak.

ELEKTRONİK VAKA SİSTEMİ (EVS) NEDİR?

Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Elektronik Vaka Sistemi (EVS) Projesi, vakanın tüm süreçlerinin dijital ortamda kayıt altına alınmasını sağlarken, ambulans ekibinin hastaya ulaşma süresini de kısaltıyor.

112 ACİL Sağlık ekiplerinin hastaya ulaşma hızını artırmak ve hastalara ait verileri dijital altyapıyla acil yardım ekiplerine ulaştırmak adına Elektronik Vaka Sistemi (EVS), 48 ilde hayata geçirildi ve İstanbul 112 Acil Sağlık ekipleri tarafından da kullanılmaya başlandı.

ELEKTRONİK VAKA SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIYOR?

EVS Projesi, Acil sağlık hizmetlerinin hızlandırılması amacıyla uygulanmaya başlandı.

Tablete bağlı sistemle, 112 Acil Sağlık Merkezi’ne ulaşan çağrılar, merkezden en hızlı biçimde sahaya ulaşıyor. Hastaların acil durum bilgi ve lokasyonları görsel ve işitsel olarak ekiplere bildiriliyor, ambulanslar bu dijital veriler ile ulaşım hızını artırıyor.

“TABLETE SESLİ VE GÖRSEL UYARI GELİYOR”
İl Sağlık Müdürü İshak Yıldırım, AA muhabirine, EVS Projesi’nin, Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi Edirne’de de 23 Ağustos itibarıyla aktifleştirildiğini söyledi.

Edirne Valiliği 112 Acil Çağrı Merkezinde alınan çağrıların, sistem üzerinden sahadaki personelin tabletlerine aktarıldığını belirten Yıldırım,

“Bir vatandaşımız 112’yi çağırdığında tüm bilgiler sistem üzerinden tabletlere aktarılıyor, tablete sesli ve görsel uyarı geliyor. Acil sağlık hizmeti istasyonundaki arkadaşlarımız da GPS üzerinden ambulanslarla direkt vakaya intikal ediyorlar.”

İshak Yıldırım

dedi.


Yıldırım, sistemin acil sağlık hizmeti başvurusundan hastanın sağlık kuruluşuna teslimine kadarki tüm sürecin kayıt altına alınmasını sağladığını dile getirdi.

Sistemle vakalara daha hızlı müdahale edildiğini anlatan Yıldırım,

“Çünkü herhangi bir telefon veya telsizle arama ihtiyacı olmadan direkt tablet üzerinden sesli ve görsel uyarı geliyor. Anında ekibimiz yola çıkıyor, GPS üzerinden adres aramadan kolaylıkla vakaya ulaşıyor. Bu da bizim müdahale süremizi kısaltıyor.”

İshak Yıldırım

diye konuştu.

“DAHA HIZLI ACİL SAĞLIK HİZMETİ SUNUYORUZ”

Acil tıp teknisyeni Zeki Doğrar da proje ile daha hızlı hizmet sunduklarını vurguladı.

Komuta kontrol merkezinden bildirilen vakaların hiçbir iletişim aracına bağlı kalmadan görsel ve işitsel olarak tabletlere iletildiğini ifade eden Doğrar, şunları kaydetti:

“Bildirilen vakalar tabletimizin navigasyonunda görülebiliyor, hatta mahalle, cadde, sokak ve kapı numarasına kadar bize bildiriliyor. En yakın güzergah çizilerek hastalarımıza daha hızlı acil sağlık hizmeti sunuyoruz. Tabletten bildirilen vakaları 5 saniye içinde kabul etmemiz gerekiyor. Tabletimiz sayesinde vakalara ulaşım süremiz oldukça kısaldı.”

Zeki Doğrar

kaynak:sabah

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

Ambulansa çarparak ölüme neden olan TIR şoförü

O Ambulans Kazasında ki Tır Sürücüsünün Açıklamaları !

Libya’nın ilk Türk Hastanesi

Libya’nın ilk Türk Hastanesi