içinde

Eczacılar, aile hekimlerinin iş yükünü azaltmak için reçete yazacak !

eczane
eczane

İngiltere’de eczacılar, aile hekimlerindeki iş yükünü azaltmak için reçete yazabilecek.

Uygulama İngiltere’de türünün ilk örneği. Amaç, NHS üzerindeki baskının arttığı bir zamanda pratisyen hekimlerin üzerindeki baskıyı kaldırmak.

BBC’deki habere göre; Galler’deki serbest eczanelerin, üriner sistem ve solunum yolu enfeksiyonları, gut ve kronik ağrı gibi akut hastalıklar için ilaç reçetelerinin eğer reçete yazma konusunda fazladan eğitim almış bir eczacıları varsa, yazabileceği bildirildi. 

Çoğu hasta için bunun daha uygun olacağı ve pratisyen hekim randevularını beklemektense eczanelere reçete yazdıracağı öngörülüyor.

 Newport’taki Mayberry Eczanesi’ni yöneten Jonathan Smith “Kendimi tedavi edebileceğimi bildiğim koşullar için insanları pratisyen hekime sevk etmek için yıllarca harcadım. Artık bunu yapabilirim ” diyor.

Jonathan Smith’in, hastalara ağrı kesici reçete etmenin yanı sıra birçok rutin sağlık sorunu için konsültasyon ve reçeteler sunma konusunda eğitimi mevcut.

Genel uygulamada yerel doktorlar da yeni politikayı memnuniyetle karşıladılar.

Dr Penny Coyle, her hafta hafif rahatsızlıkları olan yaklaşık 25 hastanın eczacıya sevk edildiğini, ayda 100 pratisyen hekim randevusundan tasarruf edildiğini ve doktorlara ağır hastaları evlerinde ziyaret etmeleri için daha fazla zaman kazandırdığını söyledi.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

24 saatlik nöbet, tıbbi hataları ve hasta ölümlerini artırdığını ortaya çıktı !

hollanda

Hollanda Sağlık personeli açığını; Avrupa Birliği (AB) dışındaki ülkelerden karşılamaya hazırlanıyor !