içinde

ÇOK KOMİKÇOK KOMİK O da NeO da Ne

Doktor “oral seks” Sigaradan Daha Tehlikeli !

Dr. Daria Sadovskaya
Dr. Daria Sadovskaya

112AcilFm – Amerikalı kadın doktor Daria Sadovskaya, sosyal medya hesabından oral se*sin sigaradan daha tehlikeli olduğunu ve kanser nedeni olduğunu açıkladı. Oral seksin ağız kanserine olan etkisi, uzun bir süredir dünyada ve sağlık alanında tartışılan bir konuydu. Ancak Amerikalı genç kadın bir doktor, sigara içmekten daha büyük bir risk faktörü olduğunu savunarak bu konuda yeni bir tartışma başlattı. Dr. Daria Sadovskaya, Amerikan Kanser Derneği’nin tütün kullanımını bir numaralı risk faktörü olarak belirttiği ağız kanseri hakkındaki görüşünü viral bir TikTok videosunda dile getirdi. Sadovskaya’nın bu iddiası, özellikle gençler arasında büyük ilgi uyandırdı.

GENÇ KADIN DOKTOR ÇOK NET: DEDİĞİMİ DEDİM!

Bir TikTok kullanıcısı, “Oral se*sin boğaz kanserinin kesin olarak bir numaralı nedeni olduğunu mu söylüyorsunuz?” diye sordu ve Sadovskaya, “Dediğimi dedim” diyerek kesin bir yanıt verdi. Amerikan Kanser Derneği, insan papillomavirüsü (HPV) adı verilen bir virüsün, oral seks sırasında bulaşabileceğini ve bu nedenle oral seksin boğaz kanserinin potansiyel bir nedenlerinden biri olabileceğini belirtiyor. HPV, ABD’de her yıl yaklaşık 13 milyon yeni vaka ile en yaygın cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan biridir.

KONDOM KULLANIN!

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre, neredeyse tüm cinsel olarak aktif olan erkekler ve kadınlar yaşamları boyunca bu virüsü bir kez olsun kaparlar. Dr. Sadovskaya, HPV virüsünü taşıyan kadınların, erkeklerin oral seks yaparken boğaz kanseri geliştirme riskinin daha yüksek olduğunu belirtiyor. Bu nedenle kondom kullanmanın önemini vurguluyor. HPV ile ilişkilendirilen orofarengeal kanser tanı oranları erkekler arasında yılda %2.8 artmıştır. Ancak, kadınlarda da %1.3 artış görülmüş ve bu nedenle Sadovskaya, kadınların da korunması gerektiğini söylüyor.

BOĞAZ KANSERİNİ DÖRT KAT DAHA FAZLA GELİŞTİRİYOR

Ünlü aktör Michael Douglas da 2013 yılında yaptığı bir röportajda, boğaz kanserinin nedeninin oral seks olduğunu söylemişti. 2021 yılında yapılan bir araştırmada, 10 veya daha fazla oral seks partnerine sahip olanların, HPV ile ilişkilendirilen ağız ve boğaz kanserlerini geliştirme olasılığının dört kat daha fazla olduğu bulunmuştur. Ancak, gelecekte HPV aşısının boğaz kanseri oranlarını azaltabileceği umuluyor. Şu anda HPV aşısı, üreme kanserlerini önlemeyi amaçlayan bir aşıdır, ancak orofarengeal kansere yol açan virüs suşlarına karşı da koruma sağladığı bilinmektedir. ABD’deki mevcut yönergeler, 11- ve 12 yaşındaki çocukların HPV aşısını almasını önermektedir. Ancak, adolesanların yalnızca %54’ü aşıyı almıştır.

Bu nedenle, HPV hakkında daha fazla bilgi ve aşı farkındalığı gereklidir.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

Ne düşünüyorsun?

Dışarıdan Sinir Krizi Sesleri Gelirken Odada Yemek Yediğini Belirten Doktorun Tartışma Yaratan Paylaşımı

Psikiyatri Doktorunun Yemek yerken Yaptığı Paylaşım Tepki Çekti !

Alanında uzman doktorlar, hemşireler ve anestezi teknisyenlerinden oluşan gönüllü Türk sağlık ekibi, Uganda'da ücretsiz muayene ve ameliyat gerçekleştiriyor.

Türk Sağlık Çalışanları Uganda’da Ücretsiz muayene ve ameliyat Yapıyor !