içinde

SinirliSinirli

Doktor Milletvekili: 27 BİN DEĞİL 5 BİN YENİ Sağlık PERSONEL Alımı !

Diş Hekimi Gamze AKKUŞ İLGEZDİ
Diş Hekimi Gamze AKKUŞ İLGEZDİ
Bu İçeriği Oylayarak Puanlayınız

Gamze Akkuş İlgezdi: “Yenilenen Sözleşmeleri İstihdam Diye Yutturacaklar”

dedi.

SÖZLEŞMELİ SAĞLIK PERSONELİNE ALGI OYUNU

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, Resmi Gazetede yer alan 27 bin sözleşmeli sağlık personele kadro haberlerinin algı olduğunu söyledi.

Sözleşmeli çalışmaya ilişkin düzenlemelerin de bulunduğu 7411 sayılı kanunun 10. Maddesiyle 4924 sayılı yasadaki 22 bin olan sözleşmeli pozisyon sayısı, 27 bin olarak değiştirilmişti. Ancak, 27 bin yeni personel istihdam edilmeyeceği, var olan 22 bin personelin sözleşmesinin 31 Aralık itibariyle fesih edileceği, 1 Ocak sabahı ise yeni alınacak 5 bin personel ile yeniden istihdam edileceği ortaya çıktı.

CHP’nin Sağlıktan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, konuya ilişkin şunları söyledi:

27 BİN DEĞİL 5 BİN YENİ SÖZLEŞMELİ PERSONEL

“Sağlık çalışanlarımız 12 Ocak’ta bir günlüğüne iş bırakma kararı aldılar. Çünkü iktidar hekimlerimize ve sağlık çalışanlarımıza başka çare bırakmamaktadır. Hekimlerimiz ve sağlık emekçilerimiz iktidarın müjde diye sunduğu her düzenlemenin altından hayal kırıklığı çıkmasından artık bıktı, usandı. Son olarak 4924 düzenlemesi, sağlıkçılarımızın iş bırakma sebeplerinden biridir. Bu düzenleme ile birçok sözleşmeli sağlık çalışanımızın sözleşmesi feshedilmiştir. Üstelik bu fesih işlemi de bir algı operasyonuyla iktidarın şovuna evrilmiştir. Sözleşmesi feshedilen 22 bin sözleşmeli sağlık personelimiz, 27 bin sağlık personeli istihdamı müjdesinin bir parçalı haline getirilmiştir. Yani sözleşmesi feshedilen 22 bin personelin sözleşmesi yenilenecek ve yeni 5 bin sağlık personeli de sözleşmeli işe başlatılıp 27 bin yeni sağlıkçı istihdam ettik diyecekler. AKP tam da kendisine yakışır bir hareketle 5 alıp 1 verecek.”

Gamze Akkuş İlgezdi

4924 düzenlemesi ise sözleşmesi feshedilen sağlık personellerinin yaşadığı mağduriyeti özetleyen Dr., Akkuş İlgezdi, sözlerini söyle sürdürdü:

SÖZLEŞME İPTALLERİ HEKİMLERİ MAĞDUR ETTİ

“Sözleşmesi iptal edilenler arasında bugüne kadar eleman temininde güçlük çekildiği için sözleşmeli çalıştırılan birçok hekimin sözleşmesi 31 Aralık 2022 itibariyle sonlanacak ve sözleşmesi yenilenmeyecek. Bu sözleşme iptalleriyle birçok meslektaşımız mağdur edildi. 4924 Sayılı “Eleman temininde güçlük çekilen yerlerde sözleşmeli sağlık personeli çalıştırılması” kanununda kastedilen yerlerde çoğunlukla DHY (Devlet Hizmet Yükümlülüğü) hekimlerin çalışmasına rağmen bu kadrolardan DHY hekimlerin yararlanamaması adil değildir. 1. Basamak hekimlerine hiç kadro verilmemiş, daha önce sözleşme kadrosunda olan 1. Basamak hekimlerimizin kadroları feshedilmiştir. Bugüne kadar sözleşmeli çalışmış ve sözleşme feshine neden olacak bir hatası olmamış meslektaşlarımız da sözleşme iptali ile karşılaşmıştır. Sağlıkçıların sözleşmeli olarak istihdam edilmesi kabul edilemez. Aynı kurumda aynı şartlarda ve aynı işi yapan birçok meslektaşımız arasında sözleşmeli olmak ya da olmamak sonucu adaletsizlikler oluşup bu durum çalışma barışını bozmaktadır. Bunun yanı sıra acil serviste çalışan hekimlerimiz de bu kadro dağılımında yok sayılmıştır. 4924 sözleşme kriterleri ve mobbinge açık uygulanış şekli hekimlik mesleğinin doğasına aykırı olup mesleki saygınlık ile bağdaşmamaktadır.”

Gamze Akkuş İlgezdi

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

afad

Geleceğimizin Doktorları AFAD Gönüllüleri

new york grev

7 binden fazla hemşirenin katıldığı 3 günlük grev Anlaşmayla Sona Erdi !