içinde

Doktor getirmek için özel jet kiraladı !

doktor
doktor

Fransa’da Kente en yakın hastanenin 3 saat uzaklıkta ve kentin demir yolu hattının 2024’e kadar onarımda olması nedeniyle Belediye Başkanı Denis Thuriot, başka bir kentten doktor getirmek için özel jet kiraladı

Fransa’nın Nevers kenti Belediye Başkanı Denis Thuriot, kentte yaşanan doktor ve sağlık personeli eksikliği nedeniyle başka bir şehirden doktorları günübirlik taşımak için özel jet kiraladı.

Fransız CNews’in haberine göre, Nevers’te 2014’ten bu yana belediye başkanlığı görevini yürüten Thuriot, çevreyi kirlettiği ve pahalıya mal olduğu yönündeki tepkilere rağmen kent sakinlerinin hayatlarının daha değerli olduğunu gerekçe göstererek, bölgedeki Dijon şehrinden doktor ve sağlık personellerini günübirlik taşımak için bir şirketten özel jet kiraladı.

Doktor ihtiyacına cevap verebilecek en yakın kent Dijon ile Nevers arasındaki 3 saatlik mesafe ve kentteki demir yolu hattının 2024’e kadar onarımda olması nedeniyle Başkan Thuriot’un kiraladığı özel jet, sağlık personelini Nevers’e getiriyor ve aynı gün geri götürüyor.

Özel jetin belediyeye günlük maliyeti 5 bin 280 avro

Thuriot, özel jetin yolcu kapasitesinin 8 kişilik olduğunu ihtiyaç duyulursa ve vatandaşlarının hayatı söz konusuysa daha da büyüğünü kiralamaktan çekinmeyeceğini belirtti.

Belediye Başkanı, kiraladıkları jetin en çevreci uçaklardan olduğunu ifade etti.
Fransız basını, özel jetin yakıtı dahil Nevers’den Dijon’a günlük gidiş dönüşünün 5 bin 280 bin avroya mal olduğunu aktardı.

Fransa’da sağlık sistemi sancılı bir dönemden geçiriyor

Fransa’da Kovid-19 salgınıyla gün yüzüne çıkan doktor ve hasta bakıcı eksikliği, salgında uzun mesai yapan sağlık çalışanlarının, maaşlarının yetersiz olmasını gerekçe göstererek meslekten ayrılmaları, sağlık sisteminde problemlere neden oldu.

Diğer yandan, doktor ve bakıcıların ortalama yaşlarının yüksek ve önemli bir kısmının emekliye ayrılacak olması özellikle kırsal bölgelerdeki hastaneleri sıkıntıya soktu.

Birçok hastane servislerdeki yoğunluk nedeniyle acil servisleri kapatırken, bazı bölgelerdeki pratisyen hekimler de çalışma koşullarının uygunsuzluğunu gerekçe göstererek grev kararı almıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da 6 Ocak’ta Paris’in banliyösü Corbeil-Essonnes’daki Güney Fransa Hastane Merkezinde sağlık çalışanlarıyla bir araya geldiği sırada yaptığı konuşmada,

“Bugün aile doktoru olmayan 6 milyon vatandaşımız var. Yıl sonuna kadar kronik hastalığı olan 600 bin hasta tedavi için doktor arayışına girecek.”

ifadesini kullanmıştı.

Macron, sıkıntıyı gidermek adına yeni hasta kabul eden ve kalıcı olarak hastalarını takip eden hekimlere yaptıkları ödeme miktarını artıracaklarını söylemişti.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

Ne düşünüyorsun?

sağlık bakanlığı idare başkanlığı

Sağlık Bakanlığı İdari Hizmetler Daire Başkanı Değişti !

HEMŞİRE ÖMÜR EREZ

Hemşireyi Katleden Zanlı Şantaj Yaptı Dese de Müebbeti Yedi !