içinde

O da NeO da Ne

Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Tıp Fakültesi Asistan Hekimler Eylemde !

Bu İçeriği Oylayarak Puanlayınız

Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Tıp Fakültesi‘nde görev yapan asistan doktorlara nöbet ücretleri ve ek ödemeler aylardır yapılmadı. Doktor Mehmet Kanık, Hepimiz planlarımızı, ödemelerimizi, kredilerimizi bu tarihe göre planladık.’

Adana Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Tıp Fakültesi’nde Asistan Doktorlar, aylardır nöbet ücretini ve ek ödemelerini zamanında alamadıklarından mütevellit Balcalı Hastanesi önünde eylem gerçekleştirdi. Eyleme, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ile Dev Sağlık İş Sendikası da destek verdi.

Balcalı Hastanesi Asistan Temsilci Doktor Mehmet Kanık, “Bizler aylardır nöbet ücretlerimizi ve diğer ek ödeneklerimizi zamanında alamıyoruz. Bu yılın ocak ayına kadar ek ödemeler ve nöbet ücretleri en geç ayın 20’si gibi hesabımıza geçerdi. Hepimiz planlarımızı, ödemelerimizi, kredilerimizi bu tarihe göre planlanmıştık fakat ocak ayından beri bu ödemeler hep ileri tarihe kaydırılmaya başlandı” dedi.

Sorunun çözümü için Başhekim Hafize Yalınız ile görüşmek istediklerini ancak Yalnız’ın kendileriyle konuşmadığını belirten Kanık, “Üç, dört ay önce yine bu sebeple önceki başhekimimiz Hafize Hocamızın kapısına geldik. Kendisi bizimle konuşma tenezzülünde bile bulunmadı. Başhekim Yardımcısı Mustafa (Tekin) hocamız bizle diyaloğa geçti ve ödemelerin zamanında yatırılmaya çalışılacağını belirtti. O zamandan bu zamana değişen hiçbir şey olmadı. Aksine her şey daha da kötü hale geldi” diye konuştu.

Mağduriyet yaşadıklarını vurgulayan Kanık, “Maaşlarımızdan daha fazla yer kaplayan bu ödenekler düzenli yatırılmadığı için mağduruz. Mayıs ayına ait nöbet paralarımız hâlâ hesaplarımıza yatırılmadığı için mağduruz. Yabancı uyruklu arkadaşlarımızın en önemli geçim kaynağı bu nöbet ücretleri olduğu için mağduruz. Mağduruz ama hâlâ köle gibi çalışmaya da mahkumuz. Yönetimle konuştuğumuzda ya maliyeden para gelmediği ya gelen paranın bankada bekletildiği veya gelen paranın nöbet için değil de başka giderlerde kullanıldığı cevabını alıyoruz” ifadelerini kullandı.

Adana Şehir Hastanesi’nde performans ücretlerinin Balcalı Hastanesi’nden farklı olmasını eleştiren Kanık şöyle dedi:

” Adana Şehir Hastanesi hemen dibimizdeki komşu eğitim araştırma hastanemiz. İki hastane arasındaki performans ücreti farkı kabul edilemez düzeylerde seyretmekte. En son üç yıl önce bize yapılan performans düzenlemesinden sonra tekrar bir iyileştirme yapılmadı. Bu da aynı görevi yapan meslektaşlarımızla aramızda ciddi performans ödemesi farkına neden olmakta”

Kanık, asistan doktorlar olarak taleplerini şöyle sıraladı:

“İlk olarak; nöbet ücretlerinin ve performans ödemelerinin ayın 20’sinden önce yatırılmasını, yatırılmasında aksaklığa neden olan tüm durumlar için çözüm üretilmesini talep ediyoruz. İkinci olarak; rektörlük ile görüşülerek performans ödemelerinde yeni bir iyileştirme yapılmasını talep ediyoruz. Üçüncü olarak; deprem ödenekleri için ciddi bir adım atılmasını, yetkililerle görüşülerek çözüm üretilmesini talep ediyoruz. Bizler fazlasını değil hakkımız olanı istiyoruz.”

Kaynak: ARTI GERÇEK

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY Uygulama Anahtarı ayarlanmadı. Lütfen ayarlar'yi kontrol edin

sağlık bakanlığı

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetlerinde Yeni Atamalar !

Ankara İl Sağlık Müdürü sağlık tesislerinin inşaat alanlarını ziyaret etti !

Ankara İl Sağlık Müdürü sağlık tesislerinin inşaat alanlarını ziyaret etti !